Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mondókás hagyományőrzés

Mondókás hagyományőrzés Cseperedő

Kerekítő mintaintézménnyé alakult a kézdivásárhelyi Csipkerózsika Napközi Otthon az idei óvodanapok keretében. Május 30-án a tanintézménybe látogatott J. Kovács Judit magyarországi drámapedagógus, a Kerekítő módszer kidolgozója és a foglalkozáshálózat vezetője, aki a pedagógusoknak tartott képzés mellett zenés-mondókás műsorával elbűvölte az ovisokat.

A Csipkerózsika Napközi Otthonban minden évben egy-egy témakör köré csoportosítva rendezik meg az óvodanapokat, idén a hagyományőrzés került előtérbe. A Csipkerózsika óvodásai, az őket elkísérő szülők és a pedagógusok betekintést nyertek a Kerekítő programba, megismerkedtek a Kerekítő módszerrel, amelyben a magyar néphagyomány ölbéli játékai kerülnek a középpontba.

A Kerekítő az óvodai élet mindennapjait színesíti a magyar népi mondókákkal, dalokkal, Kerekítő-manó hétköznapi és jelesnapi bábjeleneteivel, a könyvcsalád köteteivel való ismerkedéssel. Mindezekkel hozzájárul a gyerekek érzelmi, művészeti és zenei neveléséhez, olvasóvá válásához és néphagyományunk őrzéséhez. A Kerekítő módszer igazi élménypedagógia Kerekítő manó bábfigurájával az élen, aki folyamatos inspirációt jelent a gyerekeknek és az óvodapedagógusoknak egyaránt. A gyerekek jó barátja, aki csoportbábként van jelen a gyerekek mindennapjaiban, közvetetten segít a közösségformálásban és az érzelmi intelligencia fejlesztésében is.

A Kerekítő pedagógiai program egy hosszútávú együttműködés a mintaintézményekkel, amiben a népi mondókák kiemelt szerepet kapnak. A népi mondókák, az ölbeli játékok a bizalom, az érintések és az önfeledt összenevetések ideje, a kapcsolódás művészete. A kisgyermekkori zenei, művészeti és érzelmi nevelés kulcsfontosságú a gyerekek életében.

A Kerekítő módszer jól motiválja a legkíváncsibb örökmozgókat és a legvisszahúzódóbb gyerekeket is, nagyban épít a mondókázás és bábozás személyiségfejlesztő hatására. A mindennapokban a csoport életét átszövi a kedves figura, akivel könnyen azonosulnak a gyerekek. Kerekítő manó figurája az óvodában ének-zene, játék, külső világ tevékeny megismerése, mozgás, mintázás, mesélés vagy verselés kapcsán is életre kelhet.

Azok az óvodák és bölcsődék kapják meg a mintaintézményi minősítést, ahol minden csoport mintacsoporttá válik. Így történt ez a Csipkerózsika esetében is, ahol a Bethlen Gábor Alap támogatásával mindhárom magyar nyelvű csoportnak megvásárolták a Kerekítő könyvcsalád köteteit, hogy a gyerekek minden nap hozzáférjenek azokhoz a szabad polcokon és kedvükre forgathassák. (bzs)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük