Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mesét mond, szaval és énekel

Mesét mond, szaval és énekel Cseperedő

Pap Anna, a kézdivásárhelyi Petőfi Sándor Általános Iskola harmadikos diákja mesemondó-, szavalóversenyek, anyanyelvi és nép dalvetélkedők díjazottja. Legutóbb a Tiszta Forrás Népdalvetélkedőn első díjjal ismerték el tehetségét. A kisdiákkal, tanítónőjével és felkészítőjével a tehetséggondozásról, a hagyományápolásról beszéltünk.

Hirdetés
Hirdetés

– Anna tehetsége, szorgalma, kreativitása, ügyessége, kitartó munkája már előkészítő osztályban megmutatkozott. Szívesen mond mesét, szaval, énekel, nincs olyan tevékenység, amelybe ne örömmel kapcsolódna be. Nagyon lelkes, nagyon könnyű motiválni anyanyelvi, irodalmi, zenei, művészeti, matematikai és sporttevékenységekben egyaránt. Kiemelkedő teljesítményét számos érem és oklevél bizonyítja. Osztálytársaival barátságos, segítőkész. Lelkes tagja a Füleki Katalin és Gábor Judit tanítónők által vezetett népdalcsoportnak. Harmadik osztályra a sok gyakorlásnak, fejlesztésnek köszönhetően énekhangja egyre tisztább, magabiztosabb – mesélte tanítványáról Vollancs Szidónia tanítónő.

A népdalvetélkedőkre Füleki Katalin készítette fel Annát hét társával együtt.

– 2007 óta minden évben részt veszek a tanítványaimmal a Tiszta Forrás Népdalversenyen, és nagyon jó eredményeket érünk el. Nagy öröm és elégtétel számomra, hogy sok olyan gyerek van, aki szívesen tanul és énekel népdalt, és a versenyt is bevállalja. Nagyon fájlaltuk, hogy a tavaly elmaradt a verseny, így az idén még lelkesebben készültünk. Ebben az évben 8 diákot − 5 másodikos, 2 harmadikos és egy hetedikes tanulót − készítettem fel a versenyre, mindenki kitűnően szerepelt – emelete ki a pedagógus.

A sikeres szereplés a gyakorlásnak köszönhető.

– Szívügyem, hogy az iskolai énekórákon is kiemelt helye legyen a népdaléneklésnek, de ezeken kívül a Gábor Judit kolléganőmmel közösen szervezett népdalórákon, népdaltalálkozókon és népdaltáborokban is lehetőséget biztosítunk a népdalkedvelő, tehetséges gyerekeknek a fejlődésre. Díjazott tanítványaink rendszeres résztvevői ezeknek a programoknak, rendezvényeknek – tette hozzá.

A népdalok kiválasztása egyik legmeghatározóbb része a versenyre való felkészülésnek. Figyelni kell, hogy a választott népdal mind hangterjedelemben, mind pedig tartalmában megfeleljen az életkori és egyéni sajátosságoknak.

– A felkészülés tanórákon kívül közösen és egyénileg is történik. Minden gyerek megtanulja, tudja, gyakorolja az összes népdalt. A közös, csoportos éneklésnek hihetetlenül nagy szerepe, ereje, önbizalmat és bátorságot adó, felszabadító hatása van. Együtt énekelve biztossá válik a tiszta intonálás, ami a legfontosabb egy énekversenyen. Emellett természetesen egyénileg is gyakoroljuk mindenkivel a választott népdalokat – magyarázta.

A Tiszta Forrásból Népdalvetélkedőt online szervezték meg, ami bizonyos szempontból könnyebbséget jelentette, de a személyes jelenlét, a közönség mindenkinek hiányzott.

– Pozitívum, hogy többször meg lehetett ismételni a felvételt, az elkészült felvétel egy hasznos dokumentum mindannyiunk számára, viszont érződött a versenytársak, a közönség hiánya, és az a pozitív értelemben vett izgalom, ami az élő versenynek sajátja. Persze itt is volt izgalom, de egy picit másfajta. Úgy gondolom, hogy ezzel a formával is meg kell barátkoznunk, lépést kell tartanunk a technika fejlődésével, és azt a magunk javára kell fordítanunk, és folytatnunk kell ezt a tevékenységet, az éneklést, a versenyeket – mondta.

– Az online verseny nehézsége az volt, hogy csak a kamerának énekeltem, és nem láttam a közönséget. Azért is volt nagyon más ebben a formában, mert nem tudtam hány harmadikos versenyző van, nem hallhattam senkit énekelni. Az első próbafelvételnél egy kicsit lámpalázas voltam, de megbirkóztam vele. Egy moldvai és egy udvarhelyszéki népdalt énekeltem. Mindkettő nagyon tetszett. Azért szeretek népdalokat énekelni, mert jó érzéssel tölt el. Amikor kiállok a színpadra, azt érzem, hogy boldog vagyok – fejtette ki Anna.

A diáklány nem először vett részt a Tiszta Forrás Népdalvetélkedőn, előkészítő osztályosként 3. díjas lett. Az idén májusban Kolozsváron, a Hajnal Akar Lenni népdaléneklési versenyen a Rezeda öttagú népdalcsoporttal arany minősítést érdemeltek ki, tavaly decemberben a Mostan kinyílt egy szép rózsavirág szintén online népdalversenyen ezüstdió minősítést kapott.

Szabadidejében olvas, a szabadban játszik, és segít szüleinek a ház körüli munkákban.

– Sokat vagyok az udvaron, sok állatom van, kedvenceim a macskák. Velük sokat játszom. Édesapámmal szívesen megyek a mezőre, élvezem a mezőgazdasági munkákat – mesélte.

A hagyományápolás, a szellemi örökségünk átadása ma már pedagógiai feladat.

– A kulturális értékeink átadására épülő tevékenységek, a népmesék, a népdalok, a népi gyermekjátékok, a néptánc során megtapasztalt közös élmény ereje hat a gyermekre, erősítik a közösséghez tartozás érzését. Nemcsak az érzelmi kötődés, hanem a személyiségfejlődés elősegítői, a személyiség kibontakozásának hatékony forrásai. Ugyanakkor ezek a gyermeki élmények hatnak a családok szemléletmódjára is – summázta Vollancs Szidónia tanítónő.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2021. október 29., 12:00
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Szeretettel gratulálok a csapatnak.Vezéreljen tovább is Benneteket a népdalszeretet iránti mélységes hűség,mert követőtök akadnak mindig,amíg van kit,s érdemes.