Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Campanella: a művészetis diákok énekkara

Campanella: a művészetis diákok énekkara Cseperedő

A Plugor Sándor Művészeti Líceum gimnazista diákokból álló Campanella gyermekkarát az ország egyik legjobb kórusaként tartják számon. Az évek során megyei, regionális és országos megmérettetéseken vívta ki a zsűri és vetélytársai elismerését. Legutóbb a Jászvásáron szervezett Cantis – országos szintű – megmérettetésen a kategória legjobbja lett. A vetélkedőkről, a csapatszellem kialakításának fontosságáról Lőfi Gellért karvezetővel beszélgettünk.

Hirdetés
Hirdetés

– Minden év szeptemberében meghallgatást tartunk az ötödikesek számára. A válogatás a zenei képességek – a zenei hallás és énekhang – alapján történik. Az új tagok csatlakoznak a nagyobbakhoz, és elkezdődik a munka. Hetente egy alkalommal találkozunk, a próba időtartama három óra. Ez versenyek előtt felkészítő táborokkal egészül ki – magyarázta Lőfi Gellért.

Azok a diákok, akik nem kerülnek be a Campanellába, a Kovács Janka tanárnő vezette iskolakórusban énekelhetnek, azonban mindig van lehetőség újabb meghallgatásra.

– Nagyon keveset használják a gyerekek az énekhangjukat, így lehet, hogy az első meghallgatás nem sikerül olyan jól, de ha gyakorolnak, a hangjuk is fejlődik és lehet, hogy a következő alkalommal már kiválóan tudnak teljesíteni – tette hozzá a karvezető.

Az énekkar évente megújul, új tagok kerülnek be, ezért nagyon fontos egymás megismerése, hiszen csapatban dolgozni csak akkor lehet eredményesen, ha a diákokat élmények kötik össze, ha van közös múltjuk és céljuk. Éppen ezért minden évben csapatösszerázós táborra kerül sor Sugásfürdőn.

– A táborokban túl azon, hogy sokat énekelünk, gyakorolunk, kirándulunk is, játszunk, ismerkedünk egymással és sokat beszélgetünk. Eredményt elérni csak úgy lehet, hogy megfelelő körülményeket biztosítunk a diákoknak. Igyekszek minél több fellépésre elvinni őket, fesztiválokra járunk, hogy minél jobban összekovácsolódjanak és tapasztalatot szerezzenek. Nagyon sok anyagi támogatást kapok a cégektől, amiért külön köszönet – emelte ki.

A kórusban 75-25 százalékos arányban vannak magyar és román gyerekek, így a találkozásokat, a próbákat is a kétnyelvűség jellemzi. Ez alkalom egymás kultúrájának és nyelvének a megismerésére, elsajátítására is. Az évek során több tucat díjat, elismerést nyert a csapat, de a legbüszkébbek a kórusolimpián elért helyezésükre.

– Nagyon sok díjat nyertünk, de az egyik legrangosabb versenyen, a művészeti líceumok számára szervezett országos kórusolimpiászon elért helyezésünkre vagyunk a legbüszkébbek: 2016-ban első, 2018-ban második helyen végeztünk. Tavaly a megyei és a régiós versenyen elsők lettünk, de a járványhelyzet miatt az országos megmérettetésre már sajnos nem került sor – magyarázta.

Jelenleg a bukaresti Zeneakadémia által meghirdetett online vetélkedőre készülnek.

– A hosszú tavaszi vakáció nem kedvező a felkészülés szempontjából, de májustól elkezdődhetnek a próbák és bízom benne, hogy a május 10– 15. között sorra kerülő versenyen is kitűnően tudunk majd teljesíteni – summázott a karvezető.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük