Századik évében járó fociválogatott

Századik évében járó fociválogatott Sport

A hivatalos statisztikai adatok szempontjából 2021. június 8-án lett 99 éves a labdarúgó válogatott a mai Romániában.

A 99 esztendővel ezelőtti nagyon-nagyon fiatal ország labdarúgó válogatottja 1922. június 8-án játszotta első nemzetközi mérkőzését. Az ellenfél a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság válogatottja volt. Helyszín: Belgrád, SK Jugoslavija stadion. Eredmény: 1-2. A romániai válogatott gólszerzői: Rónay Ferenc és Aurel Guga. A mérkőzés érdekessége az, hogy egyetlenegy román és egyetlenegy szerb játékos lépett pályára! A házigazdáknál az egyetlen szerb a szabadkai Kuzsundzsics volt, a vendégeknél a román Guga volt. A romániai válogatott összeállítása: Ritter Adalbert (Béla), Szilágyi Lajos, Jakobi Dezső, Hirsch Elemér, Rónay Ferenc, Aurel Guga, Nicolaus Hönigsberger, Franz Zimmermann, Karl Frech, Paul Schiller, Johann Auer. Abban az időben csere nem volt.

Románia labdarúgó válogatottjának főbb történeti adatai: 7 világbajnoki döntő torna (legjobb eredmény negyeddöntő 1994-ben), 5 Európa-bajnoki döntő torna (legjobb eredmény negyeddöntő 2000-ben), legnagyobb arányú győzelem 9-0 Finnországgal 1973 október 14-én, legsúlyosabb vereség 0-9 Magyarországgal 1948. június 6-án, legtöbb gól Adrian Mutu és Gheorghe Hagi 35-35 (harmadik Bodola Gyula 31, ötödik Bölöni László 25). Fennállása óta a válogatott csaknem 750 mérkőzést játszott (a magyar nemzeti csapat 956-nál jár). A 99 év alatt a román fociválogatott szövetségi kapitányi listáján több mint 60 név szerepel, igaz, némelyik többször is. Magyar szövetségi kapitányok: Rónay Ferenc, Fogl (Vogl) Imre (ötször!), Braun-Bogdán Kálmán, Baratky Gyula, Kovács István, Jenei Imre, Bölöni László. A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség havonta közzétett rangsorában Románia jelenleg a 43-ik helyen áll, a június-végi listán viszont visszaeshet, hiszen elveszítette két legutóbbi mérkőzését.

A magyarfutball.hu hírportál statisztikai adatai alapján Románia és Magyarország labdarúgó válogatottjainak mérlege így áll: 25 mérkőzés, 11 magyar győzelem, 8 döntetlen, 6 román győzelem, 48-29-es gólkülönbség a magyarok javára. Az első mérkőzésre 1936-ban került sor, 1999. június 5-ig Magyarország veretlen volt Romániával szemben, viszont attól kezdve magyar szempontból a mérleg 9-0-3-6, a gólarány 3-16.