Hirmondo

Több pályázat folyamatban

Több pályázat folyamatban

Aki huzamosabb ideje nem járt Gelencén, annak szembetűnő lehet a változás, amelyen az utóbbi években átment a község, a fejlődés folyamatos és az infrastruktúrára, középületekre, térrendezésre egyaránt kiterjed. Nem csak arra fektetnek hangsúlyt, hogy a kulturális, sport- és ifjúsági egyesületeket felkarolják, hanem arra is, hogy élhető legyen a település, és szemmel láthatóan arra is figyelnek a középületek felújítása során, hogy ízléses, egységes legyen a falukép. Ilyés Botond polgármestert irodájában kerestük fel, és az elmúlt időszak megvalósításairól, folyamatban levő projektekről, jövőbeli tervekről kérdeztük.

Új aszfaltszőnyeg került az elmúlt hónapokban több utcára, a munkálat befejeződött az Óvoda utcában, a Varáncsa falurészen még mintegy 1 kilométernyi szakasz vár alapozásra és aszfaltozásra, a beruházást egy sikeres PNDL2-es pályázat tette lehetővé. Az Anghel Saligny-programból finanszírozva a tervezési fázisban van már a Zabola adminisztratív határától Haralyig, a haralyi kishíd és a Gelence-Hilib közötti útszakaszok rehabilitációja. Az útjavítás 6 millió 800 ezer lejbe kerül.

Kiépítenék a csatornarendszert

2010-ben lefektettek ugyan 11 kilométer vezetéket a 7-es kormányrendelet révén elérhető pályázat segítségével, ám ezzel a munkálatok teljesen le is álltak. Most sikerült a kivitelező céggel lezárni a meglévő szakaszokat, és továbblépni a rendszer kiépítésében az Anghel Saligny-program révén. A lepályázott összeg közel 15 millió lej, amely tartalmazza a lekötéseket, valamint a tisztító állomást vagy azt az eredeti elképzelést, hogy Gelence is becsatlakozna Kézdivásárhely csatornarendszerébe.

– Az előbbi megoldás azért lett volna szerencsésebb számunkra, mert abban az esetben a falu másik felén is tovább tudnánk folytatni a rendszer kiépítését a PNDR-programon keresztül. Tudniillik, az említett, már lefektetett 11 kilométer csővezeték csupán a falu harmadát fedi le, ezen kívül még további 23 kilométer vár kiépítésre – ez mintegy 26–28 millió lejes beruházást von maga után. Természetesen megpróbáljuk minél hamarabb megoldani ezt a gondot – részletezte az elöljáró.

– Közben szembesülnünk kell egy tőlünk független problémával is: olyan sorrendben hirdették meg a pályázatokat, hogy hamarabb kaptunk pénzt aszfaltozásra, mint víz- és csatornahálózat kialakítására. Ez azt feltételezi, hogy sok helyen a vadonatúj aszfaltszőnyeget kell feltörni a csövek, bekötések elhelyezése miatt, sajnos, ez a logikátlanság Gelencét is érinti. Próbálunk olyan technikai megoldásokat találni, hogy csak 100–200 méterenként kelljen felvágni az aszfaltot vagy gyűjtőpontokat létrehozni, ez is a tervezési fázisban van, esetünkben a 11 kilométerből, ahol le vannak fektetve a csövek, 9 és fél kilométer aszfaltozott út. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ha annak idején nem éltünk volna a PNDL2 program kínálta lehetőséggel, és nem aszfaltozzuk le az utat, más lehetőség nem mutatkozott volna, elvesztettük volna azt a pénzt – szögezte le a polgármester.

Évekkel ezelőtt „a jövőbe láttak”

A Norvég Alapnál pályáztak sikerrel 3 őrleményes kazánt, továbbá egy traktort és egy pótkocsit az őrlemény szállítására, a teljes pályázat 260 ezer euró, a közbeszerzési szakaszon is túl vannak. A nagy iskolát, a felszegi kis iskolát és a sportcsarnokot tervezik fűteni az új kazánokkal, ezek beüzemeléséhez zajlanak az előkészületek, a kazánházak átépítése. Mint ismeretes, Gelence az első települések között volt, amelyek felismerték az alternatív megoldások jelentőségét, a polgármesteri hivatal hatalmas, gyönyörűen rendbe tett komplexumát, az óvodát és más közeli ingatlanokat is ilyen rendszerrel fűtik.

– Éreztük az idők szavát, és miközben tudjuk, hogy sok településen félve néznek a közelgő tél elé, mi az óvodák, iskolák, az önkormányzat épületeinek fűtését biztosítottnak tudhatjuk, nem lesznek gondjaink – nyugtázta Ilyés Botond polgármester.

További jó hír, hogy prefektusi rendelettel sikerült idén szinte 360 hektár beerdősödött legelőt visszaszereznie az önkormányzatnak, a legelőtakarításból származó faanyagból készül majd a fűtéshez szükséges őrlemény. Ehhez van őrlőgép is, amely teljesítőképessége okán a kisebb mennyiségeknél használható, amikor nagyobb mennyiséget kell feldolgozni, akkor bérelik a szükséges gépet.

A megyei tanácsnál is pályáztak

Több pályázata van Gelencének a megyei tanácsnál is, ezekből négy nagyobb kifutóban. Egyik a játszóterek gumiszőnyeggel való borítása a gyerekek biztonsága érdekében, több mint 700 négyzetméter gumiszőnyeget fektetnek le, természetesen a haralyi iskolára is gondoltak. (Az utóbbi időszak hatalmas áremelkedéseit szépen példázza, hogy ugyan a megyei tanácshoz benyújtott pályázatok fele-fele részarányúak, azaz a beruházás értékének felét biztosítja a megye, felét az önkormányzat büdzséjéből kell kigazdálkodni, a gumiszőnyegek esetében végül a költségek háromnegyede hárult a községre, tavaly óta annyit emelkedtek a beszerzési árak.)

A sportcsarnok körül a járdát és a vízelvezetést fogják felújítani, illetve a tetőzet csatornázását cserélik le, mivel ázik az épület – a 15 éves ingatlan érthetően apróbb javításokra szorul.

Az önkéntes tűzoltók felszerelésére is pályáztak, ide kapcsolódik, hogy megnövelnék a településen a tűzcsapok számát, hogy egy esetleges tűzesetnél a lehető leghatékonyabb legyen az oltás. Első körben 10 új tűzcsapot telepítenek, a későbbiekben növelve a számot. A beruházást egy szomorú eset teszi indokolttá: 3 évvel ezelőtt Haralyban hatalmas tűz volt, és a helyszíntől 7 kilométerre volt a legközelebbi tűzcsap. Jelenleg is vannak olyan falurészek, ameddig a vízvezeték elmegy, ám tűzcsap nincs, ezt orvosolják, felkészülve minden eshetőségre. A vízhálózat 8 tűzcsappal volt eredetileg átadva, jelenleg már 13 van, plusz 1 Haralyban, a cél 25 darab, hogy 500–600 méterenként legyen elérhető a tűzoltáshoz szükséges víz. Némiképp nehezíti a kivitelezést, hogy a hatályos szabályozás korábban megengedte 65-ös csőre tűzcsap telepítését, most 90-es átmérőjű csövet ír elő a megfelelő vízhozam érdekében, de keresik az áthidaló megoldásokat.

Számos terv is folyamatban van: az 1-es számú iskolához, a kazánház mellé egy kisebb tornaterem építésére pályáznának. A CNI-nél a teljes iskola energetikai hatékonyságának növelésére kértek alapokat: szigetelésre, nyílászárók cseréjére, valamint egy 4 osztályos új épületszárny és egy standard, nagy tornaterem építésére. Szintén biztatóan alakul a CNI-s alapokból építendő, 40 személyes bölcsőde helyzete. Gelence községnek 5172 lakosa van, a népszámlálási adatok is ezt igazolják, 5073-ig „számoltak”. Ami a gyerekeket illeti, 0-tól VIII. osztályig közel 600 diák tanul a községben, évente kb. 50-60 kisbaba születik.

Fotó: Kratochwil Zsolt

Hozzászólások