Hirmondo

Kézdiszentkereszt haladni akar

Kézdiszentkereszt haladni akar

Kézdiszentkereszt községben idén korábban elkezdett beruházásokat fejeztek be: a helyi kultúrotthon már várja a művelődésre szomjazókat, a bélafalviak is hamarosan a sajátjukban szórakozhatnak, több munkálat zajlik. A megvalósításokról és a hogyan továbbról Páll Endre polgármesterrel beszélgettünk.

– Melyek az elmúlt időszak legfontosabb eredményei?

– Elég sok mindent véghezvittünk az elmúlt időszakban, kezdeném elsősorban azokkal, amelyeket pályázat segítségével – a megyei tanács támogatásával – valósítottunk meg. A helyi kultúrotthon felújítását sikerült befejeznünk, az épület konyhájába csempelap került, a parkettet felcsiszoltattuk, a mosdót rendbe tettük, újrameszeltük a színpad mögötti részt. Jelenleg a kultúrotthon bejárati részének a tervezési munkálatai folynak.

– Úgy tudjuk, a bélafalvi kultúrotthon felújításával is jól haladtak.

– Igen, az épületet nyolcvan százalékban restauráltuk, a munkálatok 150 ezer lejből valósultak meg. Az épület nemesvakolatot kapott, új csatornákat szereltek fel, a kultúrotthon köré új kerítés kerül, és még járdákat is kell önteni, de a munkálatok megszakítás nélkül zajlanak.

– Mit sikerült önerőből megvalósítani?

– A kézdiszentkereszti Trefán Leonárd Általános Iskolát korszerűsítettük: nyílászárókat cseréltünk, a tantermeket projektorral és vetítővászonnal láttuk el. Az intézményhez tartozó tornaterem új ablakokat és nyílászárókat kapott, a folyosót új padlócsempével borítottuk. A Pisti-kutat és környékét sikerült felújítanunk, ez már nagyon régóta tervben volt. A Pisti-hídtól felfelé vezető útszakasz nagyon keskenynek bizonyult, ott most a vizet csőbe vezettük, és szeretnénk jövőre kiszélesíteni azt a részt, hogy könnyebben lehessen közlekedni.

– Aki a községbe téved, annak figyelmét biztosan nem kerüli el a sok felújított utca!

– Elmondhatjuk, hogy a községben nem csak az utóbbi időben, de folyamatosan figyelünk arra, hogy az utak járhatóak legyenek. A tavaly hárommillió lejt kaptunk útjavításra, abból a község több forgalmas útszakaszát tudtuk rendbe tenni. A Csavarok utcájában a vizet hatvan méter hosszan csőbe vezettük, hogy ezáltal is szélesedjen ez az útszakasz. A községben még több helyen hasonló a helyzet, és ígéretet is tettünk, hogy a közeljövőben ezek is megoldódnak, hiszen a csövek már meg vannak vásárolva, csak még nem volt lehetőség azok elhelyezésére. A költségvetés-kiegészítés után törtkövet vásároltunk, hogy az utcákat tudjuk lekövezni.

Hogy oldották meg az óvoda fűtésének gondját?

– Mivel az épület műemlék zónába tartozik, nem tudtunk kazánházat építeni a közvetlen közelébe, így az iskolától, új kazánból, a föld alatt vezettük végig a vezetékeket, amely az intézmény számára a fűtést és meleg vizet szolgáltatja.

– Milyen pályázatok vannak kilátásban?

– Pályázatot tettünk le ivóvízre és kanalizálásra. Mint tudjuk, minden önkormányzat számára jóváhagytak négymillió lejt, azonban nekünk ez nem elég, 18 millió lejre lenne szükségünk. A másik dolog, hogy a megszabott, kétezres lakosságszámot nem érjük el, így nem biztos, hogy megnyerjük a pályázatot. Magyarázatot is csatoltunk a pályázati dokumentációhoz, amelyben megfogalmaztuk, hogy mennyire fontos lenne a községnek 2021-ben, hogy legyen ivóvíz- és szennyvíz-csatornarendszere, hiszen igénylik az emberek, ezt pedig önerőből lehetetlen megvalósítani.

– Problémákba ütköztek a medvék által okozott károk terén is.

– Igen, gyűlést is tartottunk, ahol jelen volt Fejér László Ödön szenátor úr és Gheorghe Neagu, a környezetvédelmi ügynökség igazgatója, valamint a vadásztársaságok képviselői és a károsultak. A megbeszélés lényege az volt, hogy a vadkárok megtérítését hagyják jóvá. A bürokrácia útvesztőjében igyekeztünk az érintett felekkel megoldást találni, valamint a szenátor úr is felvállalta, hogy átnézi a jegyzőkönyvet (amit a környezetvédelem és a vadásztársaság, valamint a polgármesteri hivatal képviselői fogalmaznak meg), és segít abban, hogy az emberek mihamarabb megkapják a kártérítést, hiszen vannak olyan gazdálkodók, akiknek százszázalékos a káruk, mindent elpusztítottak a vadak.

– Kik részesülnek élelmiszercsomagban?

– Ez egy uniós program keretében valósul meg, a kézdiszentkereszti önkormányzatnak ehhez semmi köze, Sepsiszentgyörgyről küldik névre szólóan a csomagokat.

Hozzászólások