Hirmondo

Kézdimárkosfalván javítanak

Kézdimárkosfalván javítanak

Hozzáláttak az utak modernizálásához a községben, elsőként Kézdimárkosfalván folynak a munkálatok, majd Hatolyka következik. Szeretnék, ha mindkét útszakaszt sikerülne még ebben az évben leaszfaltozni, de legalább előkészíteni az aszfaltozásra.

Nemrég fogtak neki az út modernizálásának Kézdimárkosfalván. A munkálatok a törtkő felszedésével, az útalap 40–50 centiméteres kiásásával kezdődtek. A feltört réteget más utcákba szállítják, azzal javítva azokon.

– Ha az időjárás megengedné, akkor még idén rákerülne az aszfaltréteg is. Mátisfalvától lefelé az iskoláig tart az az útszakasz, amelyet most modernizálunk. Ha ennek a végére érünk, akkor folytatjuk a hasonló munkálatokat Hatolykán, a fürdő háta mögött, azt egészen a megyei útig aszfaltoznánk le. A két útszakasz összköltsége kétmillió négyszázezer lej, amelyet helyi költségvetésből kell kifizetnünk. Mindenképp szeretnénk még az idén befejezni ezeket a felújítási munkálatokat, azonban számítunk arra is, hogy időnap előtt beáll a rossz idő. Abban az esetben jobb, ha jövő tavaszra halasztjuk az aszfaltozást – mondta el Tusa Levente polgármester.

Az említett útszakaszok, valamint további négy utca modernizálására nyújtottak be pályázatot a PNDL-hez is, azonban azt nem nyerték el, így saját büdzséből kell megoldaniuk, de fontosnak tartják, így különítettek el a költségvetésből már év elején ezekre a folyamatokra összegeket.

A községközpontban jelenleg semmilyen munkálat nem zajlik, a közelmúltban állították fel azokat a játszótereket mind az öt faluban, amelyekre a megyei tanácsnál pályázott a helyi önkormányzat.

– Tízezer lejt adott a megyei tanács a játszóterekre, az önrészünk pedig szintén tízezer lejre rúgott, így azonban mind az öt falu kaphatott új, modern, a mostani szabványoknak megfelelő játszótereket – hangsúlyozta az elöljáró.

Nemsokára átadják Hatolykán Hatolykai Potsa József (1836–1903) szobrát. A „székelyek atyjaként” is emlegetett Potsa 1877-ben lett Háromszék főispánja, amely tisztséget 26 éven át töltötte be. Ez idő alatt több gazdasági-, társadalmi-, és kulturális intézmény megalapítója volt. Létrehozta a Háziipari Egyesületet, jelentős szerepet vállalt a Székely Szövőgyár sepsiszentgyörgyi létrehozásában, betöltötte a háromszéki Takarékpénztár elnöki tisztségét. Elnöke volt továbbá a Székely Nemzeti Múzeum felügyelőbizottságának is, irányításával alapítják a Háromszékmegyei Árvafiú-szeretetházat, valamint ő fejleszti főgimnáziummá a Székely Mikó Kollégiumot is. Kiemelkedő érdemeiért a király 1896-ban belső tanácsossá nevezte ki. Tíz évvel ezelőtt mellszobrot állítottak neki Kovászna Megye Tanácsának előcsarnokában is.

Hozzászólások