Tavaly szükség volt a civilek segítségére
A Civilek Háromszékért Szövetség közlése szerint idén a határidő lejártáig (április 12.) Az év civil szervezete díjra hét jelölés érkezett, Az év önkéntese címre pedig három embert találtak érdemesnek.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Szombaton a faluközpontban megrendezett ünnepségen a vásárosok és a sörsátrak körül nagy volt az érdeklődés. Közben a színpadon fúvóstalálkozót tartottak, mely keretében egy-egy félórás műsort adtak elő a zágoni, rétyi, barátosi, lécfalvi, uzoni, árkosi és gidófalvi zenekarok. Márton János zágoni művelődési igazgató lapunknak örömmel újságolta, hogy a Musát Gyula nyugalmazott tanár vezette zágoni fúvósok fejlődéséről a sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola oktatói gondoskodnak. Hozzátette, emellett a község két mazsorettcsoportja, a Szivárvány és a Szikrák a kovásznai Tanulók Klubja keretében tevékenykedik, továbbá két néptánccsoporttal (Szikrák és Brădulețul – szerk.) is büszkélkednek. A folytatásban minderről magunk is személyesen meggyőződhettünk, ugyanis a fent megnevezett csoportok a színpadon bizonyították tehetségüket.
A zágoni napokon a vásárfiát keresők gyakran megcsodálták a sepsiszentgyörgyi Dobra István szappanfaragó munkáit. A mester, aki előző években szakácsként vett részt az ünnepségen, ezúttal többek között ibolya-, levendula- és barackillatú, faragott szappanokat kínált a vásárlóknak. A különböző népi motívumokkal díszített illatos portéka a helyiek és a vendégek körében egyaránt nagy népszerűségnek örvendett. Vasárnap a helyi önkormányzat emléklappal díjazta a község területén élő és aktív időszakában itt tevékenykedett tizenöt magyar, illetve román nyugdíjas pedagógust.
Kitűnő kapcsolatok
A testvértelepülések képviselőit díszebéddel várták a Mikes–Szentkereszty-kúria udvarán felállított sátraknál. A lengyel Namyslow-beli küldöttség Bartłomiej Stawiarski polgármester vezetésével érkezett. Az elöljáró lapunknak elmondta, először jár Romániában, de nem tud betelni a Zágon nyújtotta látvánnyal. Ittlétük alatt ezért egy kiránduláson is részt vettek, mely során a történelem szakon végzett polgármester a helyiek múltjába is betekintést nyerhetett. A lengyel elöljáró megjegyezte, a két település közti jó kapcsolatot ápolandó a zágoniak évente, míg a namyslowiak kétévente látogatnak egymás településeire.
Bodnár András, az anyaországi Kocsér polgármestere szintén elégedettségét fejezte ki a zágoni barátság kapcsán. Büszkén mondta el lapunknak, hogy a két település közötti kitűnő kapcsolatot talán az bizonyítja leginkább, hogy vannak kocsériak, akik gyerekeiknek zágoni keresztszülőket választottak. Hozzátette, idén augusztusban már másodszor látogattak Zágonba, hiszen korábban a II. Orbaiszéki Forgács Fesztiválon is részt vettek. Kiss József polgármester megerősítette, Zágon községnek is fontos a testvértelepülésekkel való barátság fenntartása, ezért is igyekeznek méltó módon fogadni az idelátogató vendégeket.
Emlékszobák és fakápolna
A testvértelepülések képviselőit vendéglátóik egyebek mellett elkísérték a Mikes–Szentkereszty-kúriába, ahol a férjét, Márton Jánost helyettesítő Márton Gabriella Kiss Manyi, Domokos Géza, Csutak Vilmos és Mikes Kelemen emlékszobáit mutatta be a látogatóknak. A fent említett személyiségek mindnyájan kötődnek valamilyen módon Zágonhoz: Kiss Manyi színésznő 8 hónapos korától került a faluba, ott nevelkedett és szülőfalujának tekintette azt. Domokos Géza író, politikus nem a nagyközség szülötte, viszont itt töltötte gyerekkorát a nagyszüleinél, míg Csutak Vilmos történelemtanár és Mikes Kelemen író Zágon szülöttei.
Márton Gabriella megjegyezte, az elmúlt időszakban megnőtt az érdeklődés a román turisták részéről is az emlékszobák iránt. Ez vélhetően annak is köszönhető, hogy a kovásznai szállodákban szóróanyagokkal népszerűsítik a zágoni látnivalókat. A helyettes tárlatvezető a település egy másik, turisták által kedvelt látványosságát is bemutatta látogatóinak, a Mikes-kertet, benne a 329 éves Mikes-tölgyekkel, melyeknek egyik elpusztult egyedéből az elmúlt időszakban Mónus Béla anyaországi faragómester egy kápolnát készített. A szakember a fa belsejében alakította ki az egyszemélyes kápolnát, míg a fa külső és belső részeibe angyalokat és egyéb keresztény motívumokat faragott, ezáltal egy nem mindennapi zarándokhelyet hozva létre.