Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Von der Leyen: az EU kész tárgyalni a gázárak felső határának megszabásáról

Von der Leyen: az EU kész tárgyalni a gázárak felső határának megszabásáról Külföld

Mivel korlátozni kell a gáz elektromos áramra gyakorolt inflációs hatását, az Európai Bizottság kész megvitatni a villamosenergia-termelésre használt gáz árának felső határának megszabását – közölte Ursula von der Leyen, az uniós testület elnöke Strasbourgban szerdán.

Ursula von der Leyen az Európai Parlament plenáris ülésének az ukrajnai háborúról és hatásairól folytatott vitáján kijelentette: a gázárak felső határát megfelelően kell kialakítani az ellátás biztonsága érdekében. Emellett dolgozni kell a gázárak csökkentése, valamint a volatilitás és az orosz ármanipuláció hatásának korlátozása érdekében is.

Mivel az Ukrajna elleni orosz háború az energiaárak növekedéséhez vezetett, az EU mintegy 10 százalékkal csökkentette gázfogyasztását. A csökkenő orosz gázellátást az EU ellensúlyozta a cseppfolyósított földgáz (LNG) és a vezetékes gáz importjának növelésével, mások mellett olyan beszállítókkal kötött szerződéseket, mint az Egyesült Államok vagy Norvégia. Az EU fokozni fogja gázbeszerzésről szóló tárgyalásait megbízható energiaszállító partnereivel, köztük Norvégiával, az importált gázért fizetett ár mérséklése érdékében – közölte az uniós bizottság elnöke, és figyelmeztetett: el kell kerülni, hogy a tagállamok ismét túllicitálják egymást a világpiacokon, és ezzel felhajtsák az energiárakat.

Kijelentette, minden európai érdeke a kulcsfontosságú infrastruktúrák jobb védelme, az Északi Áramlat csővezetékek elleni szabotázsakciók ugyanis megmutatták az uniós energiainfrastruktúra sérülékenységét. Von der Leyen szerint fel kell térképezni az uniós energiainfrastruktúra gyenge pontjait, az ellenállóképesség és a reagálóképesség növelésével jobban fel kell készülni a hirtelen zavarokra. Emellett a lehető legjobban ki kell használni a műholdas megfigyelő rendszerek kapacitásait a lehetséges fenyegetések észlelésére, valamint az együttműködés megerősítésére van szükség olyan kulcsfontosságú partnerekkel, mint a NATO, vagy az Egyesült Államok – tette hozzá az Európai Bizottság elnöke.

„Súlyos szakaszába lépett az energiaválság”

Az energiaválság súlyos szakaszába lépett, az EU-nak meg kell fontolni a gázárak ideiglenes korlátozását, továbbá a villamosenergia-termeléshez felhasznált gáz árplafonjának bevezetését – írta Ursula Von der Leyen az uniós tagállamok vezetőinek szerdán küldött levelében.

A bizottság vezetője hangsúlyozta: csak közös európai válaszlépésekkel lehet csökkenteni a családok és a lakosság energiaköltségeit. Mint mondta, Oroszország Ukrajnával szembeni agresszív háborúja energiabizonytalansághoz vezetett, soha nem tapasztalt szintre emelkedtek az energiaárak. Bár az uniós beavatkozások következtében a gázárak csökkentek valamelyest, továbbra is nagyon magasak, és súlyos terhet rónak az emberekre és a gazdaságra – tette hozzá.  

Von der Leyen levelében felvázolta az EU energiaválságra adandó válaszait. A bizottság elnöke a megbízható beszállítókkal, az Egyesült Államokkal és Norvégiával való tárgyalások fokozását sürgette az importált gázért fizetett ár mérséklése érdekében. Hozzátette: a közös uniós gázbeszerzéssel el kell kerülni, hogy a tagállamok túllicitálják egymást a világpiacokon, és ezzel felhajtsák az energiárakat.

Von der Leyen azt javasolta továbbá, hogy a tagállamok az unióval közösen dolgozzanak ki beavatkozási lehetőséget a földgázpiaci árak korlátozására. Az elnök szerint a földgáz nagykereskedelmi árát az EU teljes területén a hollandiai földgáztőzsde (TTF) határozta meg eddig, de az EU megkezdte egy kiegészítő uniós árindex kidolgozását, amely jobban tükrözné az európai energiaügyi valóságot, és ármérséklő hatású piacot biztosítana.

„Egy ilyen kiegészítő referenciaindex bevezetéséig fontolóra kell vennünk a TTF-hez kapcsolódó árkorlátozást oly módon, hogy az továbbra is biztosítsa Európa és valamennyi tagállam gázellátását” – hangsúlyozta.

Von der Leyen arra is felhívta a figyelmet, hogy az EU-nak meg kell fontolnia a villamosenergia-termelésre használt gázárplafon bevezetését is. Hozzátette: egy ilyen felső határt úgy kell kialakítani, hogy az ne növelje a teljes gázfogyasztást.

A bizottság elnöke úgy véli továbbá, hogy az EU-nak többet kell beruháznia a kontinens energiafüggetlenségébe és a zöld energiára való átállásba.

Az EP is árplafon bevezetését szorgalmazza 

Az Európai Parlament javaslatot vár az Európai Bizottságtól a vezetéken keresztül, elsősorban Oroszországból importált földgáz megfelelő árplafonjára, valamint a közös uniós gázbeszerzési szabályok frissítését szorgalmazza az importgáz árának leszorítása céljából – közölte az uniós parlament szerdán.

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén elfogadott állásfoglalásban az EP-képviselők leszögezték: a tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy azokat a fogyasztókat, akik nem tudják kifizetni a növekvő energiaszámláikat, ne kapcsolják le az energiaszolgáltatásról, a számláikat és az albérletet kifizetni nem tudó, rászoruló háztartások kilakoltatását is el kell kerülni.

A fogyasztókat jobban óvni kell a rögzített árú szerződések felfüggesztésével vagy visszavonásával szemben, és meg kell akadályozni, hogy aránytalanul magas összeget fizessenek a gázért és a villamos energiáért – írták. Hozzátették: a tagállamok esetében a megosztó, egyoldalú fellépések helyett példa nélküli szolidaritásra és közös válaszra van szükség.

Az elfogadott dokumentum rögzíti továbbá, hogy az ukrajnai orosz háború miatt megemelkedett energiaárak miatt váratlan nyereségből hasznot húzó energiaipari vállalatoknak hozzá kell járulniuk a válság negatív hatásainak enyhítéséhez. Az EP üdvözölte azt a tanácsi megállapodást, amely ideiglenes vészhelyzeti plafont állapít meg azon vállalatok bevételeire, amelyek úgynevezett inframarginális, azaz alacsonyabb költségű technológiákat alkalmaznak a villamos energia előállítására.

Az EP felkérte az Európai Bizottságot, mérje fel, mekkora lehet a megfelelő nyereségráta, és tegyen további lépéseket az energiaválságon túlzottan nagy nyereséget szerző vállalatok váratlan profitjának megadóztatására.

Az Európai Parlament állásfoglalásában végezetül megismételte felszólítását az orosz olaj-, szén-, nukleáris üzemanyag- és gázimport azonnali és teljes embargójára, valamint az Északi Áramlat 1 és 2 gázvezetékek teljes leállítására.

(forrás: MTI, fotó: pixabay.com)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük