Hirmondo

Pezseg az élet Zágonban

Pezseg az élet Zágonban

Rendszerezetten fejleszti Kiss Augustin polgármester Zágon községet, ahol jelenleg is folynak a munkálatok, és tervekből sincs hiány, hiszen négy pályázat van folyamatban. Emellett megkezdődött a tanítás, hamarosan újraindítanák az délutániiskola- (after school-) programot is. Az elöljáró tájékoztatott az idei tervekről.

Ebben az évben teljesen sikerül befejezni a szennyvíz- és ivóvízrendszerhez szükséges csövek lerakását a község utcáiba. Jelenleg a végleges átadáson és a papírmunka utolsó simításain dolgoznak, ami körülbelül három hónapot jelent, így majd csak a jövő évben sikerül rácsatlakozni a főrendszere.

A községben a kultúrotthonok felújítása is folyamatban van, bár a munkálatok nem haladtak a tervek szerint. Ez leginkább az áremelkedéseknek tudható be, de az elöljáró szerint az év végéig végeznek. Elmondta, már alig várják, hogy a község lakói számára húsvéti, szüreti, karácsonyi bálokat, valamint egyéb közösségformáló tevékenységeket tudjanak szervezni.

A megyei tanácsnak köszönhetően még májusban állíttatta fel Zágon önkormányzata a katolikus-református közös ravatalozóház bejáratához a gelencei Both László fafaragó mesterember által készített székelykaput. Augusztus közepén sikerült új kerítést is építeni, valamint a katolikus templom várfalát is felújították ezzel egy időben. „Már nagyon rég terveztük a székelykapu, valamint az azt körülvevő új kerítés felállítását, hiszen a közös ravatalozó már évek óta felépült, és így lett teljes a kép – mondta Kiss Augustin.

Végre sikerült az útjavításokat is befejezni a község azon utcáiban, ahol a kanalizálás miatt feltúrtak bizonyos szakaszokat. „Megszabadultunk a sok sártól, és a munkálatok által keletkezett lyukaktól, így a polgárok végre kényelmesen közlekedhetnek – emelte ki az elöljárót, hozzátéve, hogy a mezei utak is folyamatos ellenőrzés és karbantartás alatt vannak. A község azon útszakaszait, ahol nincs aszfalt, törtkővel feltöltöték.

Az önkormányzat munkatársai a meglévő sportbázisokat, parkokat, sáncokat is rendben, tisztán tartják. Az elöljáró szerint így is vannak olyan személyek a községben, akik azt állítják, nem foglalkoznak a már meglévő épületek gondozásával, de „ez egyáltalán nem így van, nagy hangsúlyt fektetünk erre”.

Négy pályázati lehetőség kilátásban

Négy pályázatot sikerült elindítania az Anghel Saligny-program keretében a zágoni önkormányzatnak. Az első 3,6 kilométeres aszfaltozást foglal magába, amit négy zágoni és egy papolci utcára osztottak el, ennyi fért bele ebbe a keretbe. A második az ivóvízhálózat bővítését és a szennyvízközpont felújítását célozza.

– Szeretnénk azokban az utcákban is ivóvízrendszert kialakítani, ahol még nincs, egy új ivóvízmedence kiépítésén is gondolkodunk, valamint a vízpumpáknál is modernizálásra van szükség – részletezte a polgármester.

A harmadik pályázatot öt híd és két átkelő palló elkészítésére adta le a polgármesteri hivatal, hogy járhatóbbá tegyék azokat a szakaszokat is, amelyeknél ezek az átkelők találhatóak. Az Országos Beruházási Társaságnál (CNI) pedig egy új bölcsődére és egy teljesen új piactér létrehozására pályáznak.

Papolcra szeretne a polgármester egy minifocipályát is, azonban egyelőre nincs erre használható terület, amelyet meg tudna vásárolni az önkormányzat. „Van egy újabb pályázati lehetőség a megyei tanácsnál, amely az oktatási intézmények felújítását támogatja. Mi a Szabó Kati-óvodát, valamint a felső óvoda villanyhálózatát szeretnénk teljesen kicserélni ebből az összegből” – mondta az elöljáró.

Megkezdődött a tanítás

Ünnepélyes keretek között nyitották meg az idei tanévet Zágon községben, ahol Kiss Augustin polgármester ünnepi beszédében kiemelte, különleges pillanatot jelent ez a gyerekek, a szülők és a tanárok számára egyaránt. „Az, hogy jelen lehetünk ezen az eseményen, azt bizonyítja, hogy különös figyelmet fordítunk az oktatásra, és megértjük annak szerepét a társadalomban. A polgármesteri tisztségem alatt fontosnak tartottam és tartom az oktatást támogatni Zágon és Papolc településeken, kellemes környezetet szeretnék teremteni gyerekeinknek” – hangsúlyozta.

Kovászna megyében a kormány az eddiginél hárommal több településen biztosít meleg ebédet, de a Diakónia Keresztény Alapítvány által működtetett délutáni oktatás költségvetése még nincs kőbe vésve, így a polgármester reménykedik, hogy az eddig két osztály számára fenntartott délutáni oktatást három osztályra tudják növelni, és így Papolcon is fog működni az after school. Igyekszik minden követ megmozgatni ennek érdekében, ígérte. „Azonban ehhez szükségünk van az egyházak, magánszemélyek, cégek segítségére is a helyi önkormányzat és a Diakónia Keresztény Alapítvány támogatása mellett” – hangsúlyozta.

Az elöljárótól afelől is érdeklődtünk, hogy miként vágnak bele az őszi, majd a téli hónapokba. Elmondta, a tűzifa okozza a legnagyobb problémát: annak ellenére, hogy nagyon sok erdős területtel rendelkezik a község, olyan sok kérés érkezik be az önkormányzathoz, hogy nem tudják időben előállítani a faanyagot. Az önkormányzat nagyon olcsón biztosít négy méter fát minden család számára, mintegy háromszor olcsóbban, mintha azt más cégtől vásárolnák az emberek. „Annyi a kérés, hogy még mindig vagyunk elmaradva előző évekből benyújtott igénylésekkel, szeptember 15-től fogadjuk az idei kéréseket, és reméljük, az „adósságainkat” törleszteni tudjuk az emberek felé, és hamarabb sikerül majd fát adni, de ígérni semmit nem tudunk” – foglalta össze a helyzetet a polgármester.

Hozzászólások