Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Pénzügyi segélycsomagban és politikai támogatásban részesül a Moldovai Köztársaság

Pénzügyi segélycsomagban és politikai támogatásban részesül a Moldovai Köztársaság Románia

Több mint 659 millió eurós pénzügyi segélycsomagban részesül az orosz-ukrán háború hatásai által jelentős mértékben érintett Moldovai Köztársaság – ez a döntés született kedden a Moldovai Köztársaság támogatási platformjának létrehozásáról szóló, Németország, Franciaország és Románia közös elnökletével megtartott berlini nemzetközi konferencián, amelyen politikai támogatás nyújtására is elkötelezték magukat a résztvevők.

Hirdetés
Hirdetés

Az eseményen több nemzetközi szervezet és mintegy 30 ország 50 küldöttsége vett részt. Az adományozók – köztük az EU-tagállmok, az Egyesült Államok, Kanada, Japán, a Világbank és a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) – megállapodtak abban is, hogy átvesznek mintegy 12 ezer menekültet a jelenleg Moldovában tartózkodó 100 ezerből.

A felajánlott 659,5 millió eurós összegből 108,2 millió euró vissza nem térítendő támogatás, mintegy 530 millió euró pedig hitel.

”Az üzenetünk egyértelmű: a Moldovai Köztársaság nincs egyedül” – idézte az EFE spanyol hírügynökség Annalena Baerbock német külügyminisztert, aki francia kollégájával, Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszterrel, Bogdan Aurescu román külügyminiszterrel és Natalia Gavriliţa moldovai miniszterelnökkel közösen számolt be az újságíróknak a konferencia eredményeiről.

A G7-csoport soros elnökségét betöltő Németország ígéretet tett arra, hogy 50 millió eurós kölcsönt nyújt Moldovának.

Annalena Baerbock elismerését fejezte ki Natalia Gavriliţának a Moldovai Köztársaság által tanúsított szolidaritásért, azért, hogy az ország gazdaságának sérülékenysége ellenére lakosságarányosan a legnagyobb számú ukrán menekültet fogadta be.

Március végén, Annalena Baerbock kisinyovi látogatását követően, megkezdődött a menekültek első csoportjainak Moldovából Németországba történő átszállítása. A német diplomácia vezetője ezt „humanitárius légi hídnak” nevezte.

Ugyanakkor Franciaország és Románia támogatja Németországot egy ”fenntartható társulási platform” létrehozásában a Moldovai Köztársasággal – mondta még Annalena Baerbock, de nem árult el részleteket erről.

Az AFP szerint azonban megjegyezte még, hogy ezzel a segéllyel „egy fenntartható támogatási platform” alapjait rakták le, és hamarosan a villamosenergia-ellátás, a határigazgatás és politikai reformok terén is támogatást kap a Moldovai Köztársaság.

”Tudjuk, hogy végső soron nem csak Moldováról vagy Ukrajnáról van itt szó, hanem Európáról és közös szabadságunkról” – hangsúlyozta Baerbock a sajtótájékoztatón.

Natalia Gavriliţa miniszterelnök kiemelte, hogy Moldova az EU tagjává kíván válni, ugyanakkor országa sebezhető Oroszországgal szemben, tekintettel az Ukrajnával közös határra és az oroszbarát szakadár régióval, a Dnyeszter Menti Moldáv Köztársasággal való befagyasztott konfliktusra.

„Moldova Ukrajna legsebezhetőbb szomszédja. Moldovának ma jó barátokra és megbízható partnerekre van szüksége” – hangsúlyozta a chişinăui kormányfő.

Natalia Gavriliţa az energiaforrások diverzifikálásának támogatására szólított fel, hangsúlyozva, hogy a Moldovának nyújtott nemzetközi támogatás éppen az országnak az orosz energiaforrásoktól való függőségét lenne hivatott megszüntetni. Baerbock és Le Drian – utóbbi országa az EU Tanácsának féléves elnökségét tölti be – támogatásukról biztosították e törekvéseket, de e tekintetben sem említettek konkrétumokat. Az energiafüggetlenség az Európai Unióval való összeköttetés megteremtését feltételezné Románián keresztül.

A konferenciát megnyitó beszédében Bogdan Aurescu miniszter bejelentette, hogy a román kormány újabb, összesen 10 millió euró értékű vissza nem térítendő támogatást készül nyújtani Moldovának.

A román diplomácia vezetője emlékeztetett, hogy a Nicolae Ciucă és Natalia Gavriliţa miniszterelnökök által aláírt megállapodás alapján Románia 100 millió euró értékű vissza nem térítendő támogatásban részesíti Moldovát.

Aurescu említést tett arról is, hogy Románia összesen 3,8 millió euró értékű segéllyel járult hozzá Moldova energiabiztonságához, mintegy 5000 tonna nyersolajat és jelentős mennyiségű üzemanyagot küldve az országnak.

A román miniszter emlékeztetett továbbá az alapvető fogyasztási cikkeket tartalmazó humanitárius szállítmányokra, illetve a Moldovai Köztársaságból Romániába tartó ukrán menekültek közvetlen átvételét lehetővé tevő zöldfolyosók létrehozására.

Bogdan Aurescu hangsúlyozta továbbá, hogy fontos támogatni a Moldovai Köztársaságot energiabiztonságának megteremtésében, illetve szorgalmazta, hogy a nemzetközi közösség jelentős összegekkel segítse a chişinăui hatóságokat az energiaválság kezelésében, az ország gazdaságának stabilizálásában, illetve támogassa a jelenlegi kormány olyan reformcéljait, mint például a jogállamiság megerősítése, az állami intézmények modernizálása és a lakosság életszínvonalának emelése.

Az Európai Bizottság szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztosa, Várhelyi Olivér a konferencián bejelentette, hogy a Moldovai Köztársaságnak nyújtott 158 millió eurós gyorssegélyen kívül további 53 millió eurós pénzügyi támogatást nyújt az országnak az Európai Unió.

A Moldovai Köztársaságot támogató platform következő konferenciáját Bukarestben tartják majd.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük