RÖVIDEN
Kovászna megyei történések, események pár mondatban.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Az évről évre megrendezendő tematikus nap célja, hogy bemutassa a vadon termő gombákat a nagyközönség számára, illetve hogy felhívja a figyelmet az ehető és mérges gombák közötti különbségekre.
A sugásfürdői túrát idén Zoltán Sándor gombaszakértő vezette, aki kérésre helyben azonosította a begyűjtött gombákat, így a résztvevők sok új fajtával is megismerkedhettek. A kosarakba barna tinóru, lucfenyvesi rizike, őzlábgomba, szürke tölcsérgomba, sötét trombitagomba, ízletes vargánya, erdőszéli csiperke és lila pereszke került.
A közel húszfős csapatnak gyermekek is tagjai volt. Közülük Dáviddal beszélgettünk, akit nagytatája kísért el a rendezvényre. A hétéves kisfiú kérdésünkre elmondta, nagyszüleivel gyakran járja az erdőt gombák után kutatva, így már nagyon sokat ismer belőlük. A túra teljes időtartama alatt kitartóan és lelkesen keresgélte a gombákat, és persze talált is különbnél különb fajtákat. Neki köszönhetően ismerkedhettek meg a jelenlévők például a különleges kinézetű erdei csillaggombával.
Azonban nem mindenki csak gombát gyűjtött. Az egyik résztvevő kezdeményezésére kisebb szemétgyűjtésre is sor került, amelyhez később több gombász is csatlakozott. Ahogyan a kosarak gombával, úgy telt a zsák pillepalackkal, sörös és energiaitalos dobozokkal.
Túra után a megéhezett gombászok a Kónya Ádám Művelődési Házban csillapíthatták éhségüket, ahol a Bástya és a Park vendéglők által készített finomságok kerültek terítékre: panírozott gomba, gombapaprikás és gombás rizs.
A délutáni órákban Zsigmond Győző és Zoltán Sándor Az érdestinóruk, illetve érdestinóruk a magyar néphagyományban címmel tartott vetített képes előadást, amelyből egyebek mellett megtudhattuk, hogy ezek a gombák a fák gyökereihez kapcsoltan, velük szimbiózisban élnek. Éppen ezért pontos azonosításukhoz szükséges a fapartnerük felismerése. Meglehetősen szép megjelenésük miatt huszárgombaként is szokták emlegetni, de tájegységenként más-más névvel illetik őket. Van, ahol cigányhilibnek, disznógombának vagy csikólábnak nevezik. Általában ehető, ízletes gombák.
A jeles nap alkalmából több kiállítás megtekintésére adódott lehetőség. Az első asztalon Gerendi Enderle Anikó érdestinórukról készített színes gombafestményei voltak láthatóak. A második asztalon a délelőtt folyamán gyűjtött gombákat mutatták be, többek között a gyilkos galócát, amely a legsúlyosabb mérgezéseket okozó gombák egyike. A harmadik asztalon pedig Lázár-Prezsmer Endre gombanaptár-gyűjteményét tekinthették meg az érdeklődők. A művelődési ház előcsarnokában Csáki-Bartha Zonga és Vinceffy Orsolya múzeumpedagógusok tartottak kézműves foglalkozásokat a legkisebbek számára, ugyanott a László Kálmán Gombászegyesület legfrissebb kiadványait is meg lehetett vásárolni.
Gocz Tibor