Hirmondo

Kihívások nap mint nap

Kihívások nap mint nap

Bár még nincs költségvetés, Marti István polgármester nemcsak tervekről, hanem folyamatban levő fejlesztésekről is beszámolt lapunknak.

Hirdetés
Hirdetés

Ottjártunkkor épp a behavazott utakat szórták meg homokkal az önkormányzat munkásai. „Dolgozunk, hiszen minden reggel új kihívásra ébredünk, és örömmel állunk elibük”, jelentette ki beszélgetésünk elején Marti István. „Hozzáláttunk a régi óvoda felújításához, illetve bővítéséhez, amely magába foglalja a fűtésrendszer, a villanyhálózat, a tetőzet és a nyílászárók cseréjét, emellett a vízvezetést, korszerű mosdók és kazánház létesítését. A szerződés értelmében a kivitelezőnek öt hónap áll rendelkezésére, így bízunk benne, hogy az új tanévet egy korszerű épületben kezdhetik az óvodások és pedagógusaik”, fejtette ki az elöljáró. A munkálatot önerőből finanszírozza az önkormányzat, ahogy a ravatalozó melletti parkoló létesítését is. „Hamarosan hozzálátunk a ravatalozó parkolója, az oda vezető járda és lépcső, illetve a 11-es községi út melletti sánc kibetonozásához. Utóbbi elengedhetetlen, ellenkező esetben a víz kimossa a bekötőút alapját” – hangsúlyozta az elöljáró.

A polgármester bízik benne, hogy a következő tanévet egy korszerű épületben kezdhetik az óvodások és pedagógusaik

Ismét sínen van a szennyvízcsatorna-hálózat kiépítését célzó projekt is, mely Csernátonnal közös. „Az utolsó jóváhagyásra várunk Gyulafehérvárról, közben a közbeszerzési eljárást is elindítjuk, és bízom benne, hogy még idén munkához látnak.” A szörcsei hidat is újjáépítenék, tette hozzá, a megvalósításhoz szükséges összeget pályázati pénzből teremtenék elő. „1,7 millió lejes befektetésről lévén szó, az Országos Befektetési Társasághoz (CNI) nyújtunk be pályázatot”. A településen hamarosan az általános telekkönyvezéshez is hozzálátnak. „A lakosság tájékoztatása megtörtént, hamarosan a dokumentumok begyűjtése következik, az illetékesek szerint jövő év júniusáig végeznének a munkával.”

A kultúrotthon külső felújítását részben pályázati pénzből oldanák meg. „A megyei tanácsnál pályázunk a munkálatok 50 százalékának finanszírozására, a másik felét önerőből biztosítjuk”.

Amint arról írtunk, februártól kinyitott a gyógyszertár is. „Balog Sándor maksai patikus megkapta a szükséges jóváhagyást, így végre kinyitott a gyógyszertár, amely hetente kétszer, kedden és csütörtökön 8 és 15 óra között áll a helyiek rendelkezésére”. Marti István hozzátette, Maksával közösen háziorvost szeretnének a településekre, „ám az a gond, hogy kevesen vagyunk”, véli.

Szeptembertől a délutáni oktatást is beindítanák. „Tervek szerint 30 diák számára biztosítanánk a meleg ebédet és a délutáni foglalkoztatást, a finanszírozást a Diakónia Keresztyén Alapítvány, Kovászna Megye Tanácsa, a helyi önkormányzat és a szülők biztosítanák, 25–25 százalékban.

A járványhelyzetre való tekintettel március 15-én szűk körben emlékeztek az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc hőseire. „A hősök kopjafájánál koszorúztunk, hiszen ennél többet nem is lehetett”.

„Bár ezekben az időkben semmit nem vehetünk biztosra, bízom benne, hogy ősszel a tervek szerint megrendezhetjük a lassan, de biztosan elkészülő katolikus templom szentelését is”, summázott.

Hozzászólások