Hirmondo

Értékelik a civilek munkáját

Értékelik a civilek munkáját

Nem törődve a bürokratikus akadályokkal, az uzoni önkormányzat szívósan viszi előre megkezdett projektjeit. Közel harminc pályázata folytán rengeteg pénz érkezett és érkezik a községbe, ami megújult műemlék épületek és új építmények, leaszfaltozott utak és közösségi szellem kialakulására alkalmas rendezvények formájában mutatkozik meg. A folyamatban levő munkákról és tervekről már beszámolt Bordás Enikő polgármester, akit a 2022-es évösszegző beszélgetésünkben ezúttal a gazdasági és közösségi élet más vetületeiről faggattunk.

Ünnepi hangulatban várta az évbúcsúztatást a község lakossága, melynek idősebb és hátrányos helyzetben levő tagjaira minden évben külön gondot fordít az önkormányzat. Az elmúlt 15 esztendőben egyszer sem maradt el a kedves karácsonyi gesztus, a 75 éven felüliekhez és nehezebb sorsban levő családokhoz eljutatott csomag. 2021 karácsonyát megelőzően a polgármesteri hivatal felkérésére 27 cég adakozott, az összegyűlt adományból 550, tartós élelmiszert és szaloncukrot, kalácsot tartalmazó csomagot kaptak a felnőttek, 395-öt az iskolások és óvódások.

Hirdetés
Hirdetés

A közösségi életért a maguk során a civil egyesületek és az egyházak is tesznek, ehhez az önkormányzat is támogatást nyújt. A szentivánlaborfalvi ifjúsági egyesület, az IMUK, a nyugdíjasok egyesülete és az Atlantisz fúvószenekar egyaránt várja, hogy birtokba vehesse a felújított Pünkösti-kúriát, de előbb még a finanszírozó, az AFIR (Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség) át kell vegye az épületet. Itt is a bürokratikus procedúrák késleltetik a folyamatot, a belső felszerelésekre kiírt közbeszerzést többször meg kellett ismételni, mert mire a hatóság jóváhagyta a kiszemelt számítógép, tévé vagy hangosító berendezés beszerzését, az elfogyott, új engedélyt kellett beszerezni, ez újabb hónapokat igényelt, részletezte a polgármesterasszony. De most már a bútorzat és minden egyéb is a helyére került, az átvétel is hamarosan megtörténik. Addig is a civilek teszik a magukét, a szentiváni fiatalok például adventi koszorút és karácsonyfát állítottak a faluban, és bár kevesebb a fellépési lehetőség, de az Atlantisz zenekar tagjai is rendszeresen gyakorolnak, a nyugdíjasok pedig új tagokat toboroznak, hogy bővüljön a klub tagsága. Bikfalván a Demeter házaspár szövésre tanítja a gyermekeket a kultúrotthonban kialakított kis műhelyben.

Ami a gazdasági életet illeti, 2021-ben több egyéni és családi vállalkozás létesült a községben, főleg kenyér- és kürtőskalácssütéssel foglalkozók váltottak ki működési engedélyeket, de egy pékség is létesült Uzonban. Nagy cégek máshonnan sem telepedtek ide, annak ellenére, hogy Uzon és a hozzátartozó falvak nagy vonzerővel bírnak mind a brassóiak, mind a megyeszékhely számára. Az elmúlt időszakban több mint 100 más megyei lakos vásárolt ingatlant hétvégi vagy lakóháznak a község területén, legtöbben Bikfalván és Lisznyón. A városiak beköltözése új természetű konfliktusokhoz vezet, egyesek a régi falu hangulatának eltűnését siratják, mert új aszfaltút vezet a ház előtt, mások pedig a csorda által az aszfalton hagyott tehénlepények miatt bosszúsak. – Kompromisszumkészségre van szükség mindenki részéről – vonta le a következtetést a polgármester.

Hozzászólások