Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Árvízveszélytérképei frissítésére szólította fel az Európai Bizottság Romániát

Árvízveszélytérképei frissítésére szólította fel az Európai Bizottság Romániát Románia

Az Európai Bizottság (EB) felszólította szerdán Bulgáriát, Ciprust, Görögországot, Litvániát, Luxemburgot, Romániát és Szlovákiát, hogy az árvízkockázatok értékeléséről és kezeléséről szóló (2007/60/EK) irányelvnek megfelelően frissítsék árvízveszély- és árvízkockázati térképeiket.

Hirdetés
Hirdetés

Az EU végrehajtó szervének közleménye szerint az árvízveszélytérképeken azokat a területeket kell feltüntetni, amelyeket elöntheti az árvíz, míg az árvízkockázati térképeknek az árvizek lehetséges káros hatásait kell bemutatnia. Ezek a térképek képezik az árvízkezelési tervek alapját.

Az EB emlékeztetett: a 2021 júliusában Németországban és Belgiumban bekövetkezett katasztrofális árvizek is ráirányították a figyelmet arra, hogy mennyire fontos az árvízkockázat felmérése és kezelése az élet és a környezet védelme szempontjából. Az európai zöld megállapodás is hangsúlyozza annak jelentőségét, hogy Európa alkalmazkodjon az éghajlatváltozás hatásaihoz és teljesítse a környezetvédelemmel kapcsolatos egyéb célkitűzéseit is.

Az EB felkérte a tagállamokat, hogy 2019 decemberéig készítsenek jelentést az első árvízveszélytérképeiken és árvízkockázati térképeiken végzett frissítésekről. Érvei szerint csak az aktuális információkat tartalmazó térképekre alapozva enyhíthetők az esetleges áradásoknak az emberi egészségre, a környezetre, a kulturális örökségre és a gazdasági tevékenységre gyakorolt negatív hatásai.

A térképek felülvizsgálatáról és frissítéséről szóló jelentések benyújtásának határideje 2020 márciusában lejárt. Mivel Bulgária, Ciprus, Görögország, Litvánia, Luxemburg, Románia és Szlovákia részéről semmiféle információt nem kapott az EB a frissítési folyamatról, hivatalos felszólító levelet küldött ezeknek a tagállamoknak.

Az érintett országoknak két hónap áll a rendelkezésükre, hogy válaszoljanak a levélre és pótolják a jelzett hiányosságokat. Ellenkező esetben az Európai Bizottság indoklással ellátott véleményt adhat ki.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük