A települések fejlesztésére fordíthatják a gyógyvizek kitermelési illetékének 80 százalékát
A terápiás célokra használt gyógyvizek kitermelése után járó illetékek 80 százaléka ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Körülbelül száz olyan medve és bocs kerülhet majd oda, amelyek a települések szeméttárolóinál kutakodva, lakóházakba, gazdaságokba behatolva kerestek, keresnek táplálékot. A miniszter elmondása szerint a felsőtömösi rezervátumnál a gondnokság arra is vigyáz majd, hogy az állatok ne találkozzanak emberrel, így az etetést különleges adagolókkal – sodronyokkal, drónokkal – oldják meg, a személyzetnek nem kell a rezervátumba behatolnia, vagy a kerítés közelében mozognia.
A szakirodalomban visszavadításként is emlegetett módszerrel lehetőség adódhat arra is, hogy a felnövő, megerősödő bocsokat valamikor szabadon engedjék. A kijelölt terület a Kronstadt (Brassó) Erdészeti Hivatal gondnokságába tartozik, a beruházás költségei (kerítés, térfigyelő kamerák, drónok, távolsági etetők stb.) megközelítik a 10 millió eurót.
A Felsőtömös övezetébe tervezett rezervátumhoz hasonló 2005 óta működik már Zernyest közelében, közel 70 hektáron. Számítások alapján ott egyszerre legfeljebb 123 medve részére tudnak megfelelő életteret biztosítani.
Az állatvédők többször is kérték, javasolták, hogy a kilövések, végleges elaltatások helyett rezervátumokba kell költöztetni az emberi lakókörnyezetbe gyakran bejáró, „urbanizálódó” bundásokat. Románia erdeiben a legóvatosabb becslések szerint is legalább 7000 medve él, és egyre többször veszélyeztetik emberek életét.
Fotó: Kocsis Károly