Egy végtelenül szomorú ügy
Közérdekű közlemények, álláspontok, fontos tudnivalók, pályázati felhívások.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Zabolán javában folyik az aszfaltozás a Felszegnek nevezett részen – tudtuk meg Fejér Levente polgármestertől, az első réteget már le is öntötték. Az elöljáró elmondta, a helyi költségvetésből 1 millió lejt fordítottak erre az 1140 méter hosszú útszakaszt érintő munkálatra. A kivitelezést a Kovászna megyei Valdek Kft. végzi, és két hónap a határideje a megvalósításnak.
A másik, önerőből történő munkálatra, vagyis a Szörcse és Telek közötti útszakasz aszfaltozására is zajlik a közbeszerzés. Erre két jelentkező van, és az utolsó elbírálási fázisban tart a procedúra.
A faluban 13 kilométernyi utca vár leaszfaltozásra, erre két pályázatot is benyújtottak. Az egyikre (AFIR) kivitelezőt keresnek, míg a másik (PNDL) a technikai elbírálás szakaszában vesztegel.
Traktort vásárolnak
A zabolai önkormányzat önerőből traktort vásárolna. A szükséges bürokratikus lépeseket megtették, ott jártunkkor épp árajánlatokat vártak a liciten résztvevő cégektől. A községvezetés egy minimum 100 lóerős traktort szerezne be, illetve mellé hóekét is. Fontos kritérium a számukra, hogy a traktornak legyen első és hátsó hidraulikus rendszere, hogy rá lehessen szerelni a hóekét, illetve a szippantót.
Az önkormányzatnak van ugyan egy 2008-ban vásárolt traktorja, de az már kezdi felmondani a szolgálatot. Az új megvásárlása után a régit liciten eladásra bocsátják. A zabolai községháza gépparkjában a traktor mellett van még szippantó, traktorutánfutó, földgyalu, buldóeszkavátor, illetve egy arra szerelhető sánctisztító kasza.
Éjjeli őrség a járvány alatt
A megyei rendőrség jóváhagyásával önkéntes polgárőrséget, vagyis éjjeli őrséget hoztak létre Zabola községben az éjszakai kijárási tilalom alatt. Zabola településen két személy, míg Szörcsén két másik személy végezte ezt a szolgálatot naponta 22 órától hajnali 6 óráig. Munkájuk során a község települései között őrjáratoztak. A zabolaiak az önkormányzat autójával jártak, míg a szörcseiknek az üzemanyagköltségeit a polgármesteri hivatal fedezte. Az éjjeli őrök a rendőrség munkáját segítették olyan értelemben, hogy ha mozgást észleltek, jegyezték az adatokat, és ha szükséges volt, értesítették a rendőröket, akik Orbaiszék-szerte őrjáratoztak.
Kétezer maszkot osztottak ki
A zabolai önkormányzat a katonai rendeletekhez igazodva a koronavírus terjedésének megfékezésére hozott intézkedéseket maradéktalanul betartotta. A község minden üzletét ellátták saját felelősségű kijárásra vonatkozó nyilatkozattal. A szigorítások alatt ebből több ezer példányt nyomtattak. Emellett 2 ezer egészségügyi maszkot vásároltak, amelyekből elsősorban a 65 év felettieknek adományoztak, de jutott még a bolti eladóknak, illetve azoknak a lakóknak is, akik munkába jártak a szükségállapot alatt. További maszkok beszerzését tervezik, amiből a tanároknak, valamint a cukorbetegeknek is juttatna az önkormányzat.
A közterek higiéniájára is figyeltek. Kézi motorpumpát vásároltak, amivel több rendben lefertőtlenítették a zabolai lépcsőházakat, valamint az üzletek és orvosi rendelő előtti tereket. Ugyanakkor kézfertőtlenítőket helyeztek el a tömbházak lépcsőházában.
Ennyien voltak intézményes karanténban
A katonai rendelet bevezetéséről ott jártunkig (május közepe – a szerk.) 13 személy volt intézményes karanténban Zaboláról. Az étkeztetésük fejenként, napjára 70 lejbe került, a szállásuk pedig 230 lejbe. Ez egy személyre leosztva a kötelező két hétre 4200 lejt jelentett, ami a 13 személyre számolva összesen 54.600 lejt tesz ki. Hogy ez az összeget végül a zabolai önkormányzat számláját terheli-e, még nem tisztázódott. Fejér Levente és több polgármester is úgy értelmezi, hogy azon település önkormányzatát terhelik az anyagiak, ahol ezeket az intézményes karanténközpontokat kialakították. Az illető önkormányzat majd a Közegészségügyi Igazgatóságnak nyújtja be a számlát, de ha ott mégsem térítik vissza ezen kiadásokat, akkor a zabolai polgármesteri hivatalt terheli a községből származó, intézményes karanténban lévők utáni összeg kifizetése.
Ezen kívül valamivel több mint 50 személy volt házi elkülönítésben. Az önkormányzat felajánlotta a segítségét a bevásárlásban és más ügyek lebonyolításában, de többségük nem igényelte azt, mivel megoldották rokonokkal, szomszédokkal.
Kóborkutya-gondok
A polgármester elmondta, a község lakóitól számos panasz érkezett hozzájuk a kóbor kutyákra és az általuk okozott támadásokra: nemrég egy gazdánál két juhot öltek meg az ebek. Az önkormányzat már egyszer megtette a szükséges lépéseket a kutyaprobléma megoldására, viszont a prefektúrán visszautasították a határozattervezetet. Mivel Zabolának nincs saját kutyamenhelye, így mindenképp licitet kell hirdetnie erre vonatkozóan, majd szerződést kötnie a jelentkező állatmenhellyel. Ám ezt megelőzően szükség van egy dokumentumra, mely feljogosítja őket ezen licit meghirdetésére, amit viszont a prefektúra nem fogadott el, mivel nem tartották be az átláthatóságra vonatkozó 30 napos kifüggesztési határidőt. Most újra kifüggesztették a dokumentumot, amit jóváhagyásra majd ismét eljuttatnak a prefektúrához, és csak azután indulhat a közbeszerzés. A községvezetés tisztában van, hogy még hosszú az út a tényleges kutyabefogásokig, ezért a lakók türelmét és megértését kéri, ugyanis ez az egyetlen törvényes útja a kóborkutya-gond orvoslásának.