Tanulmány: nem halálosabb, de fertőzőbb a brit vírusvariáns
Nem halálosabb, de fertőzőbb a koronavírus Nagy-Britanniában felfedezett variánsa ké...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Az izraeli Weizmann Tudományos Intézet szerint a Földön az emberek alkotta tárgyak, ide az épületektől kezdve a kis mütyürökig minden bele tartozik, tömege lassan eléri az egy teratonnát, az az az egybillió tonnát. Ez pedig meghaladja a teljes növényzet és állatvilág össztömegét. A becslések szerint hetente legalább annyi új terméket állítanak elő emberenként, mint amennyi a tömegük.
A kutatás vezetője, Ron Milo szerint ez az adat leginkább arra jó, hogy rámutasson, mekkora szerepe van az embernek a Föld átformálásában. „Ez egy jó alkalom arra, hogy latolgassuk, milyen sokat fogyasztunk, és hogy hogyan találhatnánk meg a jobb egyensúlyt az élővilág és az emberiség között” – mondta a BBC-nek.
A modelljükben megbecsülték, hogy 1900-tól napjainkig az emberiség mennyi mindent állított elő, és ezt összehasonlították a biomassza tömegével. A kutatók az állítják, az általunk előállított termékek, legyenek azok műanyag palackok, építőtéglák vagy beton, mennyisége húszévente megduplázódik, miközben az erdőirtások és természet visszaszorulása miatt a biomassza tömege csökken. A nagy gyorsulás az 1950-es években kezdődött, megnövekedett az emberiség fogyasztása, és rohamosan terjedt például az alumínium, a beton és a műanyagok használata.
Miloék úgy számoltak, hogy 2020 lett a fordulópont, már nem a biomassza a több, hanem az emberi produktumok. Ha mindegy így megy tovább, 2040 megháromszorozódik az általunk előállított termékek tömege, körülbelül három teratonna lesz.
Az izraeli kutatás megerősíti, hogy egy új földtörténeti korszakba, az antropocénbe léptünk, az emberiség mostani tevékenysége évezredek múlva is kimutatható lesz az üledékekben és a kőzetekben.
(Telex)