Mesterséges szaruhártyával lát a 10 éve vak férfi
Egy vaknak nyilvánított ember 10 év után visszanyerte látását az első sikeres mester...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
A közvetítésre kommentátorokat is kijelöltek, a több mint 45 perces videó alatt a kórház szóvivője, valamint Nimesh Patel idegsebész főorvos magyarázta el, mit lát éppen a több tízezer bekapcsolódó néző. Patel szerint a kórház kereste meg a nőt az ötlettel, Schardt pedig szívesen vállalta a feladatot.
„Küszködtünk a Facebookon élőben közvetített agyműtét ötletével, de mivel Jenna ennyire készséges volt, és meg akarta mutatni a nagyvilágnak, hogy ezt a fajta problémát is lehet kezelni, példaképpé vált a szemünkben, és támogattuk mindenben” – mondta a főorvos a Guardiannek.
Az orvosoknak egy olyan érdaganatot kellett eltávolítaniuk a nő agyából, amely befolyásolta a beszédét, de esetlegesen rohamokat is okozhatott volna. A közvetítésben az orvosi beavatkozás véres részletei természetesen nem látszódhattak, az etikai okok mellett a Facebook szabályai miatt sem, így a videóban leginkább az eltakart koponyájú nő látszik, miközben a sebészekkel diskurál.
„Ha rossz helyre nyúlunk, az a beszédképességének teljes elvesztésével is járhatott volna, ezért kellett fizikailag feltérképeznünk a beszédért felelős területeket az agyában, miközben ébren volt és beszélt hozzánk” – mondta el az NBC-nek a beavatkozást végző idegsebész, Bartley Mitchell. A műtét során a páciensnek különböző számokat, színeket és állatokat kellett felismernie egy képernyőn, ezzel megerősítve, hogy az agyi funkciói végig normálisan működnek.
A Facebookon több mint 45 ezren követték élőben a műtétet, és ezernél is több komment érkezett a háromnegyed óra alatt, amikre a kórház hivatalos oldalának kezelője készségesen válaszolt. A kommentek szerint a közvetítéssel Schardt és orvosai elérték céljukat, többen írták le ugyanis, hogy elszállt a félelmük a közelgő műtétjükkel kapcsolatban. A sebészek elmondták, a műtét sikeres volt, és néhány nap múlva haza is engedik a nőt a kórházból.
(Qubit.hu)