Kutatás: a koronavírus vakcinák biztonságosak az állapotos nők számára
Az állapotos nők koronavírus elleni védőoltásának fontosságát hangsúlyozták brit orv...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Amit kiizzadunk, kiválasztunk és kilélegzünk, dokumentumként szolgál folyton változó belsőnkről. Egyes kutyákat arra képeztek ki, hogy diabéteszes emberek vércukorszint-ingadozásait szagolják ki, másokat arra, hogy azonosítsák a melanomákat vagy a prosztatarákot a bőr vagy a vizelet szaganyagából – írja a Scientific American. Vannak azonban olyan állatok is, amelyeket a rohamok jelzésére képeztek ki. Ezzel a képességükkel figyelmeztethetik szeretett gazdijukat egy kezdődő rohamról.
Tesztek során kiderült, hogy a rohamok alkalmával illatanyagokat bocsátunk ki, és ezt a kutyák orra nagy pontossággal képes érzékelni. „A kutyáknak természetes bioszenzoraik vannak, 30 ezer éves evolúciós algoritmusok programozták őket, és 300 millió érzékelőreceptorral rendelkeznek, amellyel nagy mennyiségű kémiai információt érzékelnek” – jelentette ki a tanulmányba bevont Craig Angle, az Auburni Egyetem egyik programjának igazgatója.
Amélie Catala, a Rennes Egyetem doktorandusza a rohamok érzékelésének megtanulását három szakaszra osztotta a négylábúaknál. Első lépésben egy adott minta felismerése után a kísérletben részt vevő kutya jutalomfalatot kap, megdicsérik. Ezután az ügyes „tanuló” megtanul egy illatmintát megkülönböztetni egyéb lehetséges zavaró szagoktól. Az utolsó kihívás alkalmával pedig érzékelnie kell a keresett rohamra jellemző illatot egy emberen, és a jelet ki kell választania több száz másik meglévő közül.
Öt kiképzett kutya közül három százszázalékos eredményt ért el a tesztek során, de másik két társuk is legalább 67 százalékos teljesítményt nyújtott, s később csatlakoztak a programhoz. „Mivel különböző rohamok illatait egyaránt észlelni tudták, ez arra enged következtetni bennünket, hogy van hasonlóság a rohamok között” – elemezte az eredményeket Tim Edwards, a Waikato Egyetem viselkedéskutatója.
Edwards és Angle véleménye szerint a létező legérzékenyebb szenzorokat, vagyis a kutyákat tanulmányozva hasonlóan érzékeny műszereket alkothatunk a mesterséges intelligencia segítségével.
(hirado.hu)