Lélegzetelállító videó a marsjáró leszállásáról
Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) bemutatta kedden az első jó minőségű videót, a...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Egy átlagos nap 86400 másodpercből áll a Földön, de a bolygó forgása nem egyenletes, így ettől bármely irányban eltérhet a fogási sebessége. Az 1960 óta kifejlesztett atomórák milliszekundumos pontossággal határozzák meg egy nap hosszát, így már az 0,001 másodperces eltérést is érzékelik.
Az 1973 óta dokumentált adatok alapján tavaly regisztrálták a valaha mért 28 leggyorsabb napot, ezzel a legrövidebb év lett 2020. A legrövidebb nap július 19. volt, ami 86400 másodpercnél 1,4602 ezredmásodperccel rövidebb idei tartott.
Úgy tűnik, 2021-ben ez a trend folytatódik, átlagosan 0,5 milliszekundummal lehetnek rövidebbek a napok a hivatalos hosszuknál, ezzel pedig 84 éves rekord dőlhet meg. A számítások szerint legutóbb 1937-ben fordult elő, hogy az éves átlag alacsonyabb lett volna 86400 másodperc/nap-nál.
Az utóbbi időkben a Föld enyhe, de állandó lassulást mutatott, ám 2020-ban váratlanul megfordult ez a trend. Aggodalomra azonban nincs ok, a jelenség természetes, bár a mostani változás pontos okát még nem sikerült kideríteni. Ebben egyébként több tényező is közrejátszhat, például a Hold pályaíve, a hegységek eróziója, vagy az, hogy mennyi hó van a sarkvidékeken és a hegységekben. Sőt, kis mértékben a nagyobb földrengések is meg tudják változtatni a Föld forgását.
(Telex)