Három autó ütközött össze a veszélyes útkereszteződésről szóló riport közben
Három autót érintő közúti baleset történt szerdán a Neamț megyei Gâdinți községben, ...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
“A tavaly életbe lépett rendelettel lehetővé tettük, hogy az önkormányzatok a vadásztársaságokkal szerződve hatékonyan tudjanak fellépni a települések lakóit veszélyeztető medvékkel szemben, most pedig megtérítettük az ezzel járó költségeket is” – mondta el a tárcavezető.
A környezetvédelmi minisztérium több mint 300 kifizetési kérést hagyott jóvá a tavaly nyáron életbe lépett 2021/81-es sürgősségi kormányrendelet alapján. Az önkormányzatoknak a vadásztársaságokkal kötött szerződések alapján az állandó felügyelet és a beavatkozás költségeit is megtérítette a szaktárca. A rendelet előírja, hogy a települések területéről elkergetéssel, áthelyezéssel vagy akár kilövéssel lehet eltávolítani a lakosságot és javaikat veszélyeztető medvéket.
Tánczos Barna emlékeztetett, júniusban a parlament is jóváhagyta az általa kezdeményezett sürgősségi rendeletet, amelyet július 6-án kihirdetett az államfő. A törvényhozás által elfogadott jogszabály az RMDSZ javaslatára kiterjesztette az azonnali beavatkozás lehetőségét a települések határain kívülre is. Ugyanakkor a törvény pontosította, hogy a környezetvédelmi minisztérium az állandó felügyelettel járó költségeket is megtéríti az önkormányzatoknak.
„Olyan szabályozást hoztunk létre, amely a beavatkozást és a megelőzést is lehetővé teszi az önkormányzatok számára. Az azonnali beavatkozást előíró törvény mellett tavasszal kiadtuk azt a miniszteri rendeletet, amellyel 220 példányra megelőzési és beavatkozási kvótákat hagytunk jóvá. Felsőboldogfalván például, ahol kedden sajnálatos módon egy 19 éves fiatalembert támadott meg a medve, május folyamán már két veszélyes medvét lőttek ki. Egyet a rendeletben megállapított megelőzési kvóta alapján, egyet pedig a beavatkozási kvóta alapján hagyott jóvá a környezetvédelmi minisztérium” – hangsúlyozta Tánczos Barna.
A beavatkozással járó költségek mellett a környezetvédelmi tárca idén a vadkárok kifizetésére is minden eddiginél nagyon keretet különített el. „Soha ennyi pénz, mint most nem állt rendelkezésre a kártérítések kifizetésére. Jelenleg a regionális erdőőrség által jóváhagyott kártérítések kifizetésével napirenden vagyunk, nincsenek elmaradásaink, és vizsgálatot rendeltem el, hogy feltárjuk, hogyan tudjuk felgyorsítani a dossziék elbírálását is” – fejtette ki a környezetvédelmi miniszter.
(közlemény)
Táncos úr, a gazdáknak okozott medve károkat mikor térítik meg?