Uniós pénzeket érintő csalással és pénzmosással gyanúsított bűnbandát lepleztek le Temes megyében
Európai uniós és hazai alapokat érintő csalással és pénzmosással gyanúsított bűnband...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
A lakosság átoltottsága tekintetében Bukarest vezeti a rangsort 45,9%-kal, majd Kolozs megye következik 42,6%-kal, Szeben megye 36,18%-kal, Brassó megye 33,8%-kal és Temes megye 33%-kal.
9 megyében 30% feletti, 25 megyében 20% és 30% közötti, és 8 megyében 20% alatti az átoltottsági arány – sorolta a katonaorvos.
A 12-15 éves korosztályban 20.078 tizenévest oltottak be legalább egy adaggal, ami azt jelenti, hogy ebben a korosztályban az oltási lefedettség 2,4%-os.
A 16-19 éves korosztályban ez az arány 15,9%-os, ami abszolút értékben körülbelül 130.478, legalább egy adaggal immunizált fiatalt jelent – mondta a katonaorvos.
Valeriu Gheorghiţă arról számolt be, hogy a helyhez kötött oltóközpontok közül 117 szünetelteti tevékenységét, 371 központ pedig csökkentett órarenddel működik.
Gheorghiţă e heti beszámolója szerint a döntést az indokolta, hogy a helyhez kötött oltóközpontok mintegy 80%-a kapacitásának kevesebb mint 25%-án működött. A közeljövőben további intézkedéseket hozhatnak az oltóközpontok költséghatékonyságának növelésére.
A költséghatékonyság növelése nem a személyzetet érinti, mert a személyzet a vidéki környezetben folytatja a munkát, hanem a terembérből, takarítási és fertőtlenítési szolgáltatásokból származó költségeket. Ezek az intézkedések ugyanakkor elősegítik a vidéken zajló immunizálási tevékenység felgyorsítását – szögezte le a katonaorvos.
Amennyiben az oltás iránti kereslet ismét növekedni kezd, például azért, mert országunkban is terjedni kezd a koronavírus Delta variánsa, akkor az oltóközpontok ismét az eredeti kapacitáson fognak működni. “A becslések arra utalnak, hogy országunkban is nagy valószínűséggel nőni fog az esetszám a Delta vírustörzs miatt” – mondta Gheorghiţă.
Az oltáskampány vezetője arról is tájékoztatott, hogy A város beoltja a vidéket program keretében a mobil oltócsapatok segítségével 1792 községben végeztek már immunizálást, ez a 2862 község 62,6%-át jelenti. A 871 mobil oltócsapat eddig 91.225 személyt oltott be a falvakban.
Teljességgel hamisak azok az állítások, melyek szerint a nemzőképességet vagy termékenységet befolyásolnák a COVID-19 elleni vakcinák – jelentette ki Valeriu Gheorghiţă.
Elmagyarázta, a hamis információk onnan származhatnak, hogy némi hasonlóság van a tüskefehérje és egy másik fehérje, a szincitidin-1 szerkezete között. Utóbbi a méhlepény érésében és fejlődésében játszik szerepet. A vizsgálatok azonban kimutatták, hogy a két fehérje között nagyon kevés a hasonlóság. “Felvetődött, hogy a tüskefehérjével szembeni antitestek keresztreakcióba lépnének ezzel a fehérjével is, amely a placenta érésében játszik szerepet, és termékenységi problémákat okozna. Ez egyáltalán nem így történik” – magyarázta az orvos.
Mint elmondta, minden eddigi kutatás arra utal, hogy a COVID-19-ből kigyógyult személyek esetében – akiknél ugyanúgy kialakultak a tüskefehérje elleni antitestek, mint a beoltottaknál – semmi nem utalt arra, hogy csökkent volna a termékenységük. A legutóbb közzétett tanulmányok pedig azt bizonyítják, hogy az oltás nem befolyásolja a férfi nemzőképességet. ‘Alapvetően az ondófolyadék bizonyos paramétereit vizsgálták, és ezek nem változtak a korábbi állapothoz képest, körülbelül két-három héttel a második adag oltás után” – tájékoztatott Valeriu Gheorghiţă.
A CNCAV vezetője cáfolta azokat a híreket is, amelyek szerint az oltás után a tüskefehérje a vérben keringene, és súlyos hatásokat okozna az immunizált személyek szervezetében.
A COVID-19 elleni oltást követően ugyanis a tüskefehérje nagy része azon a helyen található, ahova az oltást beadták. “Ezért hívják tüskefehérjének, mert lényegében egy kampó rögzíti az izomsejtmembránhoz a beadás helyén. Az első adag beadása után végzett vizsgálatok kimutatták, hogy az oltást követő kettő-négy napban rendkívül kis mennyiségű tüskefehérje kering, és ez a tüskefehérje eltűnik a SARS-CoV-2 elleni antitestek megjelenésével” – magyarázta az orvos, hozzátéve, hogy a második dózis beadása után már a megszokott antigén teszteknél ezerszer érzékenyebb tesztek sem mutattak ki a szervezetben keringő tüskefehérjét.
“Tehát hamis az az elképzelés, hogy az oltás után a tüskefehérje kering a vérben, és súlyos károsodást okoz. Ilyesmi nem fordul elő” – hangsúlyozta Valeriu Gheorghiţă.
A maszk továbbra is fontos eszköz a SARS-CoV-2 vírus terjedésének megakadályozásában – jelentette ki Valeriu Gheorghiţă.
Leszögezte: a két adagból álló oltások esetében az első adag még nem véd teljes egészében a fertőzéssel szemben, ezért fontos a második adag felvétele is. A Delta vírustörzsről elmondta, hogy kétszer-háromszor nagyobb a súlyos tünetek kialakulásának veszélye azoknál a személyeknél, akik ezt a variánst kapják el. Mindezek miatt fontos, hogy zsúfolt helyeken és főleg zárt terekben továbbra is viseljük a maszkot – tette hozzá.
Azt is elmondta: azok esetében, akik már átestek a COVID-19 valamely korábbi változatán, 20-50%-os az esélye annak, hogy a Delta vírustörzzsel újból megfertőződnek.
Jelenleg Romániában sem az átoltottság, sem az átfertőzöttség nem akkora még, hogy megvédené a lakosságot a Delta vírustörzs terjedésétől és az esetszámok emelkedésétől. Valószínűsíthető, hogy ez augusztus végén, szeptember elején következik be – mondta még Valeriu Gheorghiţă.
(Agerpres)