Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Új korszakot nyit a borászatban a klímaváltozás

Új korszakot nyit a borászatban a klímaváltozás Külföld

Keresik a megoldást a spanyol borászok arra, hogy alkalmazkodjanak az egyre magasabb hőmérséklethez és az egyre nagyobb szárazsághoz. Mireia Torres egy helyi borászdinasztia ötödik generációját képviseli, a család több mint 150 éve készít borokat.

Hirdetés
Hirdetés

A klímaváltozás következtében változó körülmények több mint négyezer borászatot érintenek az ibériai országban.

„Minden 2008-ban kezdődött, amikor apám egy Al Gore-dokumentumfilmet nézett, A kényelmetlen igazságot, ami sokkolta. Már akkor kezdtünk szembesülni azzal, hogy egyre több és több forró nyárnak nézünk elébe” – mondta.

Egy friss tanulmány szerint 2070-re 2,7-4,7 fokkal emelkedik majd a hőmérséklet, és 40 százalékkal kevesebb eső fog hullani Európa déli felében, és a Földközi-tenger térségében.

Mireira szerint több olyan közkedvelt, sikeres borfajta van, amelynek termési körülményeik jelenleg még optimálisak, de az évszázad második felére ez már egyáltalán nem lesz így.

Hogy enyhébb hőmérsékletet találjunk, a Torres család magasabban fekvő termőterületek után nézett. És találtak is olyan helyet, amely jobban kedvez a szőlőszemeknek.

„Amikor a Torres család megvásárolta ezt a földet 1000 méterrel a tengerszint felett, arra nem számított, hogy itt fognak szőlőtőkéket ültetni. A tél itt nagyon hosszú és kemény a katalán Elő-Pireneusokban, mégis megéledtek a tőkék. Felmerül a kérdés: ezentúl a magasan fekvő szőlőültetvények válnak bevetté, ha nem parancsolunk megálljt a globális felmelegedésnek?” – mondta Jaime Velazquez, az Euronews tudósítója.

100 méterenként csaknem egy fokkal van hűvösebb. Xavi Ermella, a Torre’s San Miguel borászat menedzsere szerint – sajnos – ez a jövő.

„A síkságon, az alsó régiókban a szőlőültetvények a kánikulával, hőhullámokkal küzdenek. Ennek eredményeképpen a borok frissességet és aromát veszítenek… Nincsenek egyensúlyban. És erre most csak egyetlen gyógymód létezik, ha minél magasabbra tesszük a szőlőtőkéket” – mondja.

Visszatérve a völgybe, a spanyol termelők újra felfedezik a hagyományos szőlőfajtákat, amelyeket évtizedekkel ezelőtt a divatos fajtákért hanyagoltak. Ezek a hagyományos fajták jobban alkalmazkodnak a szélsőséges időjárási viszonyokhoz. Így válhat mondjuk, a Forcadából a klímaváltozás korának Chardonnay-ja.

(euronews)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük