Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

2025-re minden munkafolyamat felét gépek végzik majd

2025-re minden munkafolyamat felét gépek végzik majd Gazdaság

Az automatizáció széles körű elterjedése, vagyis a „robotok forradalma” világszerte várhatóan 97 millió új munkahelyet teremt írja jelentésében a Világgazdasági Fórum – de nagyjából ennyi meg is szűnik a folyamat miatt, veszélybe sodorva egyes társadalmi rétegeket. Az összes munkafolyamat felét végezhetik gépek 2025-re.

Hirdetés
Hirdetés

A nemzetközi szervezet szerint az adminisztratív területen illetve az adatfeldolgozásban dolgozók munkája is kitett az automatizálásnak, miközben az új munkahelyek a gondozás, a big data és a „zöld gazdaság” területén jönnek majd létre.

A Világgazdasági Fórum előrejelzésének elkészítéséhez megkereste a világ 300 legnagyobb vállalatát, amelyek összesen nyolcmillió embert foglalkoztatnak.

20 millió gyári munkás állását „veszik el” a robotok 2030-ra

A megkérdezett munkaadók több mint fele úgy látja, hogy cégük bizonyos területein gyorsulni fog az automatizáció üteme, 43 százalékuk pedig biztos benne, hogy állások szűnnek majd meg a technológiai fejlődés miatt.

A Világgazdasági Fórum jelentése szerint a koronavírus-járvány felgyorsította az új technológiák alkalmazását, hiszen a cégek azt nézték, hogy milyen módszerekkel, milyen eszközökkel tudják csökkenteni a költségeiket. Emiatt viszont duplán nehéz helyzetbe kerültek a dolgozók: munkahelyeiket fenyegeti a járvány miatt kialakult gazdasági visszaesés, illetve az ennek hatására gyorsuló ütemű automatizáció.

– Ezek a folyamatok mélyítik a munkaerőpiacon meglévő egyenlőtlenségeket, és megfordítják a 2008-as gazdasági válság óta a foglalkoztatásban elért növekedést – mondta Saadia Zahidi, a Világgazdasági Fórum ügyvezető-igazgatója.

Megnövekedett kereslet

A Világgazdasági Fórum becslése szerint jelenleg az összes munkafolyamat egyharmadát végzik gépek, a többit emberi munkaerő látja el. Ez az állapot fog megváltozni 2025-re.

Az emberi készségekre alapuló szakmák, mint a tanácsadás, a döntéshozatal vagy éppen a kommunikáció iránt egyre növekszik majd a kereslet. És új munkahelyek jönnek majd létre a „zöld gazdaságban” és az információtechnológiában.

Ugyanakkor az a több milliónyi munkahely, ami a kétkezi munkák helyettesítésével szűnik meg, leginkább a legalacsonyabb jövedelmű, legkevésbé képzett munkásokat sújtja majd.

Több millió embert kellene átképezni, hogy felkészüljenek erre a változásra, a kormányoknak pedig erősebb szociális védőhálót kellene létrehozni az állásukat veszítő tömegek védelmében.

(euronews)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük