Tanulmány: nem halálosabb, de fertőzőbb a brit vírusvariáns
Nem halálosabb, de fertőzőbb a koronavírus Nagy-Britanniában felfedezett variánsa ké...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
A Hawaiion tartott Fejlett Optikai és Űrmegfigyelési Technológiák Konferencián erre az egyre durvuló helyzetre kerestek megoldásokat, és elő is álltak néhánnyal – többek között az Arizonai Egyetem kutatói is, akik kész tervvel érkeztek a helyszínre.
Soha nem volt még olcsóbb műholdat fellőni, mint most, ráadásul a magánipar űrkutatási érintettsége miatt valószínűleg csak egyre olcsóbb lesz az ilyen tevékenység – ezt pedig egyre többen használják ki, aminek az a következménye, hogy egyre több az űrszemét, és az űrszemetet elkerülni kívánó űreszköz is a bolygónk körül. Az Arizonai Egyetem kutatói a problémát három részre osztották: az egy centiméternél kisebb, az 5 centiméternél nagyobb, és a köztes méretű űrszemétre, mindegyiket más módszerekkel kell kivédeni – olvasható a Space.com-on.
A legkisebb méretű űrszemetet úgynevezett ostorpajzsokkal lehetne semlegesíteni, amelyek az űreszközökre szerelt védőrétegként jelennének meg, és eltérítenék vagy kisebb darabokra törnék az űrszemetet. Ahhoz, hogy a műhold ne legyen sokkal nehezebb, ez a pajzs csak az 1 centiméteres, és annál kisebb űrszemeteknél működhetne, így találni kell más megoldást a nagyobbak kivédésére is.
Az 5 centiméternél nagyobb hulladékot földi távcsövekkel lehetne kiszűrni, és ezek segítségével alakítani a műholdak manővereit úgy, hogy ne ütközzenek velük. Ez a módszer azonban a kisebb űrszemétnél nem működik, így a köztes méretre is kell megoldást találni.
A szakértők szerint egy, az űreszközökre szerelt infravörös kamera segíthet akár több tíz kilométerről is kiszűrni a száguldó űrszemét által termelt hőt, anélkül, hogy bármilyen segítséget kapna a földi személyzettől. A műholdak aztán szolid üzemanyagot felhasználó, apró rakétákkal helyezkedhetnének a hulladék útjából. Ezek a rakéták könnyűek, gyorsak, viszont csak egyszer használhatók – ezért a technológia ugyan még fejlesztésre szorul, de kiindulópontnak tökéletes lehet az űrszeméttel való ütközés kivédésére. Persze ez még nem oldja meg az űrszemét problémáját, hiszen ideális esetben ki kellene takarítanunk a Föld körüli pályát, hogy ne történhessen baj – de ezek az ötletek remek átmeneti megoldást nyújthatnak.
(24.hu)