Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Iohannis: Románia elkötelezett az erdővédelmi rendszer javítása és új erdők ültetése mellett

Iohannis: Románia elkötelezett az erdővédelmi rendszer javítása és új erdők ültetése mellett Románia

Románia elkötelezett az erdővédelmi rendszer javítása és új erdők ültetése mellett – szögezte le Klaus Iohannis államfő Glasgow-ban, ahol az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének 26. konferenciáján (COP26) vesz részt.

Hirdetés
Hirdetés

Iohannis Twitter-üzenetet tett közzé, amelyben azt írja, az erdők védelme és a termőföldek fenntartható használata kulcsfontosságú az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. Hozzáteszi: az új erdők ültetésére főleg az elsivatagosodásnak kitett térségekben van szükség.

Románia támogatja az erdőségek megóvásáról és a felelős termőföldhasználatról szóló közös glasgow-i nyilatkozatot. „Együtt kell dolgoznunk mindannyian” – mutat rá az elnök.

A glasgow-i nyilatkozatot a világ 105 vezetője írta alá. A dokumentum aláírói vállalják, közösen fognak dolgozni annak érdekében, hogy 2030-ra megállítsák az erdők pusztulását és a termőföldek degradálódását, és erőfeszítéseket tesznek az erdők és más ökoszisztémák védelmében.

Iohannis ugyanakkor arra kér minden vezetőt bejegyzésében, hogy egyesítsék erőiket a fenntartható termőföldföldhasználatra való áttérés érdekében. Ez elengedhetetlen a párizsi megállapodás céljainak eléréséhez, beleértve azt a célkitűzést, hogy 2 Celsius-foknál kevesebbet növekedjen a globális átlaghőmérséklet – írja az államfő.

Románia elkötelezett a megújuló forrásokból származó villamos energia arányának növelése mellett

Az európai uniós tagállamok közül Romániában az egyik legalacsonyabb az egy főre eső üvegházhatásúgáz-kibocsátás – jelentette ki Klaus Iohannis államfő kedden a skóciai Glasgowban, hozzátéve, hogy az ország elkötelezett a megújuló forrásokból származó villamos energia arányának növelése mellett.

Az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének 26. ülésén a román elnök rámutatott: a klímaváltozás tagadhatatlanul nagy kihívások elé állítja a világot, a jelenség leküzdéséhez ambíciózus tervekre van szükség. Mint kiemelte, Romániában az egyik legalacsonyabb az egy főre eső üvegházhatásúgáz-kibocsátás, ugyanakkor 1990 és 2019 között az ország a világátlag kétszeresénél nagyobb arányban, 77 százalékkal csökkentette a GDP-egységre jutó szén-dioxid-kibocsátását.

„Elkötelezettek vagyunk arra, hogy még többet tegyünk! Kihívás lesz majd a kibocsátás további csökkentése, különösen a nettó nulla kibocsátáshoz közeledve. Szeretném, hogy együtt dolgozhassunk az új zöld technológiák kifejlesztésén és alkalmazásán” – fogalmazott az államfő. Iohannis kiemelte, Románia teljes mértékben támogatja az Európai Uniónak az éghajlatváltozás terén tett erőfeszítéseit, és elkötelezett amellett, hogy hozzájáruljon az uniós kibocsátások 55 százalékkal való csökkentéséhez 2030-ig.

Az államfő beszélt arról is, hogy a román energiamix jelentős hányada megújuló energiaforrás, az országban termelt villamos energia 40 százaléka megújuló forrásokból származik. „Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a jövőben növeljük ezt az arányt” – nyomatékosította, hozzátéve, az országos helyreállítási tervben is vannak ehhez kapcsolódó beruházások.

Iohannis ugyanakkor emlékeztetett, hogy 2023-tól Románia fogadja be a Meteorológiai Világszervezet egyik innovatív központját, amely segíteni fogja a mezőgazdaság hatékonyabb alkalmazkodását az éghajlati kihívásokhoz. „A klímaváltozások hatásai nem ismernek országhatárokat. Fogjunk össze a környezetvédelem érdekében, hogy a jövő generációinak zöldebb és biztonságosabb bolygót hagyjunk! Nincs vesztegetni való időnk! Most kell cselekednünk!” – fogalmazott a román államfő.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2021. november 2., 19:40
    ÉRTÉKELÉS: 5

    Ember, nincs rögtön az országban ipar, mi is szennyezne? Igy könnyű dicsekedni, ha az elmúlt 30 évben az összes létező gyárat bezárták és a lakosság majdnem fele a külföldről hozott pénzből él. Itt a lényeg a plázák építése, az nem szennyező és még dicsekedhetnek egy egy varosban vele, hogy mennyi munkahelyet teremtettek vele.