Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Felmérés: a PNL-nek az RMDSZ támogatása is elegendő lenne a kormánytöbbséghez

Felmérés: a PNL-nek az RMDSZ támogatása is elegendő lenne a kormánytöbbséghez Románia

A Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) támogatása is elegendő lenne a kormánytöbbséghez, ha most rendeznének parlamenti választásokat – derült ki az IMAS közvélemény-kutató intézet friss felméréséből.

Hirdetés
Hirdetés

A kormányváltás és Klaus Johannis államfő novemberi újraválasztása óta látványosan megerősödött PNL az érvényes voksok 47,4 százalékát szerezné meg, ha most választanának új törvényhozást.

Egy ilyen eredménnyel, a parlamenti küszöb alatt végző pártokra adott szavazatok újraosztása nyomán Klaus Johannis államfő volt pártja közel kerülne ahhoz, hogy egymaga is megszerezze a mandátumok többségét, így már kényelmes kormánytöbbséget alakíthat az RMDSZ-szel, anélkül, hogy a tavalyi európai parlamenti választáson 20 százalék felett teljesítő, de azóta némiképp visszaesett USR-PLUS szövetség támogatására szorulna.

Az IMAS új felmérése szerint négy politikai alakulat jutna képviselethez a bukaresti törvényhozásban, rajtuk kívül pedig a hivatalosan bejegyzett nemzeti kisebbségek egy-egy képviselője szerezhet kedvezményes mandátumot.

A legutóbbi, egy hónappal korábban közzétett felméréshez képest két százalékponttal, 20,6 százalékra emelkedett a novemberben ellenzékbe került Szociáldemokrata Párt (PSD) támogatottsága, és egy százalékponttal, 12,4 százalékra azoké, akik a Mentséget meg Romániát Szövetségre (USR) adnák szavazatukat.

A január 13-31. között végzett felmérés szerint sem a PSD volt koalíciós partnere, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE), sem a Traian Băsescu által alapított Népi Mozgalom Pártja (PMP), sem a Victor Ponta volt miniszterelnök által létrehozott Pro Romania párt nem lépné már át a küszöböt.

Az RMDSZ-t most 4,7 százalékon, tehát az ötszázalékos parlamenti küszöb alatt mérték. A regionális pártok képviselethez jutását egy alternatív küszöb is segíti: vagyis azok a politikai alakulatok, amelyek legalább négy megyében megszerzik a voksok legalább 20 százalékát, akkor is részt vesznek a mandátumok szavazatarányos elosztásában, ha országosan nem érték el az 5 százalékot.

A PNL a jelenlegi, 2016-ban megválasztott parlamentben a mandátumok alig 20 százalékával rendelkezik, és az év végén esedékes parlamenti választások előrehozását akarja kiprovokálni, mielőtt népszerűsége csökkenni kezdene.

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2020. február 3., 16:33
    ÉRTÉKELÉS: 0

    A pnlében több a magyargyülölő sovén mint a psd ben! Jobb kimaradni! igaz az udemeré ide loccs,oda loccs,csak a zsebük érdekli! Neptun?!