A települések fejlesztésére fordíthatják a gyógyvizek kitermelési illetékének 80 százalékát
A terápiás célokra használt gyógyvizek kitermelése után járó illetékek 80 százaléka ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az 1996. évi Móc-törvényt tavaly a Román Parlament módosította, hogy végre valahára lehessen betű szerint alkalmazni. A törvénymódosítás kezdeményezője, a liberális Corneliu Olar Mócföld, avagy Mócország (Tara Motilor) parlamenti képviselőjének tekinti magát. Beszédeiben, nyilatkozataiban többször hangsúlyozta, vissza kell adni és szavatolni kell a mócoknak azokat a jogokat, amelyekkel rendelkeztek, hogy ősi mesterségeiket zavartalanul gyakorolhassák. Főleg fafeldolgozásról, kézművességről, van szó, ami a Mócvidék lakóinak legfőbb megélhetési forrása volt régóta.
A Móc-törvény értelmében az Erdélyi-szigethegység (Muntii Apuseni) meghatározott településein (Bihar, Arad, Hunyad, Kolozs, Fehér megyékben) élő családok alanyi jogon és olcsón juthatnak hozzá faanyaghoz, családonként 15 köbmétert kaphatnak évente, amennyiben fafeldolgozással foglalkoznak. Emellett adókedvezményekben részesülnek és egyéb kiváltságokat is biztosít a törvény a fatermékek értékesítésében, szállításában, a vásári részvételekben stb.
Az 1996. évi 33-as Móc-törvény sokáig jobbára csak papíron létezett, mert ellentmondások adódtak a többször módosított földtörvény és erdőtörvény előírásaival szemben, a visszaszolgáltatások hosszú folyamata is hátráltatta az alkalmazást. Tavalyelőtt került a törvény ismét a Román Parlament két házának a napirendjére, és a tavaly január 22-én hirdette ki Iohannis államfő a módosított változatot. Helyi hírforrások szerint a törvény jótéteményei alapjában véve vitathatatlanok, a gond az viszont, hogy a mócok ősi kézműves mesterségei kiveszőben vannak, kevés a hagyományos fafeldolgozó, az alanyi jogon járó faanyagot viszont egyéb célra nem szabad használni, rönk alakjában tilos eladni.
(bl)