Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

FRISSÍTVE: Az államfő kormányalakítási tárgyalásokra várja a parlamenti pártokat

FRISSÍTVE: Az államfő kormányalakítási tárgyalásokra várja a parlamenti pártokat Románia

Kormányalakítási tárgyalásokra hívta Klaus Johannis elnök a parlamenti pártokat, miután a Szociáldemokrata Párt (PSD) által benyújtott bizalmatlansági indítvány elfogadásával megbukott az Orban-kormány. Cikkünk frissül!

Hirdetés
Hirdetés

Az Államelnöki Hivatal közleménye értelmében csütörtökön 12 órától a Nemzeti Liberális Párt (PNL), 12.45-től a Szociáldemokrata Párt (PSD), 13.30-tól a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), 14.15-től pedig az RMDSZ küldöttségével tárgyal Klaus Iohannis.

15 órától a Népi Mozgalom Párt (PMP), 15.45-től a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE), 16.30-tól a Pro Európa csoport, 17.15-től pedig a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának képviselőit várja az elnök a Cotroceni-palotába.

Korábbi nyilatkozatában az államfő rámutatott, jelen helyzetben „néhány politikai lépésre van szükség”, ezért csütörtökre egyeztetésre hívja a parlamenti pártok képviselőit. „Amint véget érnek a konzultációk, vélhetően be is fogom jelenteni, kit bízok meg kormányalakítással” – fogalmazott az államfő.

PNL: Orban a kormányfőjelölt, a párt az előre hozott választások kieszközölésén dolgozik

Az államfővel tartott csütörtöki konzultáción a Nemzeti Liberális Párt (PNL) küldöttsége az előre hozott választások feltételeinek megteremtése mellett foglalt állást – számolt be a Cotroceni-palotából való távozásakor Ludovic Orban, a PNL elnöke.

Orban megerősítette, hogy a párt országos tanácsának döntése értelmében ismét őt javasolják a miniszterelnöki tisztségbe, ugyanakkor közölték az államfővel, hogy támogatják az előre hozott választásokat lehetővé tevő feltételek megteremtését.

„Romániának jó kormányzásra van szüksége. Romániának egy valóban reprezentatív parlamentre van szüksége, amelyet becsületes és hozzáértő emberek alkotnak, akik a közérdeket szolgálják, akik valóban a román állampolgárok érdekeit, céljait és vágyait képviselik. Romániának olyan parlamentre van szüksége, amely hűen tükrözi a román állampolgárok jelenlegi opcióit, és amely stabil többség kialakítására képes, így támogatni tudja a kormányt, lehetővé téve, hogy az gyorsabb ütemben valósítsa meg a Románia megreformálását, modernizálását és fejlődését célzó intézkedéseket” – szögezte le a PNL elnöke.

Orban elmondta, a PNL országos tanácsának ülésén arról is döntöttek, hogy a párt törvényhozói részt vesznek ugyan a kormány beiktatásáról döntő parlamenti szavazáson, de nem szavazzák meg azt, hogy ezzel kieszközöljék a parlament feloszlatását és az előre hozott választások kiírását. Ezzel kapcsolatban közös stratégia kiépítését kezdeményezik a partnerpártokkal – tájékoztatott Ludovic Orban.

A leváltott miniszterelnök úgy nyilatkozott, nagyon elégedett volt kabinetjével, és amennyiben az államfő őt kéri fel kormányalakításra, várhatóan ugyanazt a csapatot fogja javasolni a tárcák élére.

A miniszterek névsoráról és a kormányprogramról hétfőn határoz a PNL végrehajtó bizottsága, előbb azonban meg kell várniuk Klaus Johannis államfő döntését – mondta még Orban.

Ciolacu: a PSD Remus Pricopiét jelöli a miniszterelnöki tisztségbe

A Szociáldemokrata Párt (PSD) ismertette Klaus Johannisszal javaslatát, miszerint Remus Pricopiét jelöli a miniszterelnöki tisztségre – jelentette be csütörtökön az alakulat ügyvivő elnöke.

Az államfővel folytatott egyeztetést követően Marcel Ciolacu azt mondta, miután a parlament szerdán elfogadta a bizalmatlansági indítványt, megbuktatva ezáltal az Orban-kormányt, a PSD úgy döntött, Remus Pricopiét jelöli a kormányfői tisztségre, és javaslatát ismertette Klaus Johannisszal is.

„Jelen pillanatban tehát Románia elnökén múlik, hogy menyire húzódik el ez a politikai és kormányválság” – szögezte le.

Ciolacu szerint a PSD sikerként könyveli el, hogy a parlament elfogadta a bizalmatlansági indítványt, mert így sikerült megakadályozni az Orban-kormányt abban, hogy módosítsa a választási törvényt. „A PSD csak tette a kötelességét és a demokráciát védte azáltal, hogy meggátolta a választási törvény módosítását ilyen rövid idővel a választások előtt” – nyomatékosította.

Hozzátette, várja az elnök bejelentését arról, hogy kit bíz meg kormányalakítással, ezért össze is hívta hétfőre a PSD vezetőségét, hogy egyeztessenek a továbbiakról.

Marcel Ciolacu ugyanakkor kételyeinek adott hangot Ludovic Orban miniszterelnöki jelölésének törvényességével kapcsolatban. Azt mondta, ha az államfő őt bízza meg kormányalakítással, mindenképpen szakvéleményt kérnek majd ezzel kapcsolatban, mielőtt sor kerül a parlamentben a bizalmi szavazásra.

Barna: az előre hozott választások jelentik az erkölcsös, etikus, helyes és szükséges megoldást

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) az előre hozott választások kiírását tartja jelen helyzetben a legmegfelelőbb megoldásnak Románia számára – Dan Barna pártelnök szerint ezt az álláspontot ismertették a Johannis elnökkel csütörtökön folytatott kormányalakítási tárgyalásokon.

„Közöltem az államfővel, hogy jelenleg az előre hozott választások jelentik az erkölcsös, etikus, helyes és szükséges megoldást Románia számára. Minden egyéb sajnos csak folytatása lenne az elmúlt három hónapnak, azaz lehet egy kormányunk, amely valójában nem tud kormányozni (…). Ezért nem szavazzuk meg a következő kormányt, hogy még egy lépést tegyünk az előre hozott választások felé” – hangoztatta Barna.

Hozzátette: megvitatta az államfővel azt a lehetséges forgatókönyvet is, amelyben nem sikerül előre hozott választásokat kiírni. Ebben az esetben az USR részt vállalna a kormányban, hogy biztos lehessen abban, a kabinet sürgősségi rendelettel bevezeti a kétfordulós polgármester-választást.

„Két dolgot kértünk az államfőtől: egyrészt hogy amennyiben nem lehetne kiírni az előre hozott választásokat, akkor akárkit jelöl miniszterelnöknek, győződjön meg arról, hogy leendő kormányának programjában szerepel egy sürgősségi kormányrendelet, amellyel úgy módosítják a helyhatósági választási törvényt, hogy a polgármestereket két fordulóban válasszák meg (…), másrészt pedig hogy a kormánynak legyenek USR-s tagjai, éppen azért, hogy biztosítsák ennek végrehajtását” – mondta az USR vezetője.

Dan Barna közölte: az államfővel való tárgyalásokon az USR Dacian Cioloşt nevezte meg miniszterelnök-jelöltnek.

Kelemen: az RMDSZ nem fogja támogatni a PSD miniszterelnök-jelöltjét

Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke úgy nyilatkozott csütörtökön, a Cotroceni-palotában zajló kormányalakítási tárgyalásokat követően, hogy az általa vezetett szervezet nem javasolt miniszterelnök-jelöltet az államfőnek, és hogy nem fogja támogatni a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjét.

Kelemen kifejtette: az RMDSZ törvényhozói azért szavazták meg a PSD által kezdeményezett bizalmatlansági indítványt, mert ezzel akarták megakadályozni a kétfordulós polgármester-választás bevezetését. Szavazatukkal nem egy másik politikai projektet támogattak – szögezte le az RMDSZ elnöke.

„Az államfőnek elmondtuk, hogy mi továbbra is szükségesnek tartjuk az előrehozott választást, ám abban a formában, ahogy azt a PNL sürgősségi kormányrendelete szabályozná, aggályos és alkotmányellenes” – mondta Kelemen.

Beszámolója szerint azt is megemlítette Johannis elnöknek, hogy amennyiben megjelenik a Hivatalos Közlönyben a választási rendszert módosító, kedd este elfogadott sürgősségi kormányrendelet, a Nép Ügyvédjének meg kell támadnia azt az alkotmánybíróságon.

„Ludovic Orban kormánya a sürgősségi kormányrendelettel módosítana a megyei körzetekre osztott választási rendszeren is, így a polgárok – függetlenül attól, hogy hova szól a lakcímük – bármelyik megyei listára szavazhatnak. Ha például Kolozsváron százezer egyetemista szavazna pótlistára, a szavazatuk eltorzítaná a Kolozs megyei eredményeket’ – érvelt az RMDSZ szövetségi elnöke, aki hozzátette: ha ez a sürgősségi kormányrendelet megjelenik a Hivatalos Közlönyben, az RMDSZ arra kéri a Nép Ügyvédjét, hogy emeljen ellene óvást az alkotmánybíróságon.

Az RMDSZ szövetségi elnöke kifejtette: véleménye szerint szembemenne az alkotmány előírásaival, ha egy napon tartanák az előre hozott választásokat és a helyhatósági választásokat. Úgy vélekedett: az előre hozott választásokat leghamarabb július 5-én lehetne megtartani.

Paşcan (PMP): fennáll az előre hozott választások lehetősége

A Népi Mozgalom Párt (PMP) küldöttsége az előre hozott parlamenti választások lehetőségét vitatta meg csütörtökön Klaus Johannis államfővel – mondta az alakulat ügyvezető elnöke, Marius Paşcan, hozzátéve, alakulata nem szorgalmazza ezt a forgatókönyvet.

A Cotroceni-palotában folytatott egyeztetés után Paşcan kiemelte, elmagyarázta az elnöknek, hogy a PMP törvényhozói azért nem vettek részt szerdán a bizalmatlansági indítványról szóló szavazáson, mert előrébb valónak tartják az ország stabilitását. „Úgy véljük, jelen helyzetben fennáll az előre hozott választások lehetősége. A PMP országos végrehajtó bizottságának vasárnapi ülésén eldöntjük, hogy milyen álláspontra helyezkedünk ennek kapcsán” – szögezte le, hozzátéve, szerinte nem indokolt a választások előre hozása, de nem is tartanak az idő előtti választásoktól.

Azt mondta, ha esedékes lesz, a PMP nem fog részt venni az újabb Orban-kormány beiktatásáról szóló szavazáson, nem akar asszisztálni a „büszkeségek, hiúságok harcához, amely egyáltalán nem szolgálja a román állampolgárok érdekeit”.

Paşcan hozzátette, a PMP csak azzal a feltétellel hajlandó támogatni egy újabb kormány beiktatását, ha az vállalja, hogy sürgősségi rendeletet ad ki a kétfordulós polgármester-választás bevezetéséről.

Tăriceanu: az előre hozott választások nem jó megoldás, jelentéktelen az időnyereség

Az előre hozott választások kiírása nem jó megoldás, mert káros politikai és gazdasági következményei lesznek, ugyanakkor jelentéktelen időnyereséget jelentene – hangoztatta Călin Popescu-Tăricenau, a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) elnöke a Klaus Johannis államfővel csütörtökön folytatott kormányalakítási tárgyalásokon.

„Az alkotmány rendkívül nehézkes és időigényes lépéseket ír elő. Az előre hozott választásokhoz vezető út körülbelül négy hónapig tart, ami számos negatív következménnyel jár. A román alkotmány egyáltalán nem támogatja az előre hozott választások kiírását. (…) Az előre hozott választásokig tartó időszak akadályozni fogja a jogalkotási és gazdasági folyamatokat. Ezért azt mondtam az államfőnek, hogy ez nem megfelelő eljárás, főleg hogy jelentéktelen időnyereséggel jár. Az előre hozott választásokat mintegy három-négy hónappal lehetne előbb megtartani, mint a rendes időben szervezett választásokat” – mondta Popescu-Tăriceanu.

Hozzátette: az ALDE nem javasolt miniszterelnök-jelöltet, de kormányikatatás-ügyben nyitottak a tárgyalásra.

„Ez nem túl egyszerű, mert úgy értettem, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem szavazza meg Ludovic Orban beiktatását, ha kinevezik. Szokatlan helyzetben vagyunk (…), mert az a törekvés, hogy bármi áron előre hozott választások legyenek, de természetesen nem zárkózunk el a tárgyalások elől” – mondta Popescu-Tăriceanu.

Ponta: a Pro Románia Remus Pricopiét javasolja egy nemzeti egységkormány élére

A Pro Románia Remus Pricopiét javasolja egy nemzeti egységkormány élére – jelentette ki Victor Ponta pártelnök a Klaus Johannis államfővel csütörtökön folytatott kormányalakítási tárgyalásokon.

„A javaslatunk Remus Pricopie volt, de nem egy Szociáldemokrata Párt (PSD)-Pro Románia alkotta, hanem egy nemzeti egységkormány élére, amelybe Pricopie választja ki a minisztereket, akikkel átvezeti majd az országot e nyilvánvaló politikai válságon, amely ugyanakkor gazdasági és társadalmi válsággá fajulhat. Mert a jelenlegi helyzet meghosszabbodása (…) azt jelenti, hogy a következő időszakban nem lehet alapvető törvényeket elfogadni, például nem lehet költségvetés-módosítást sem eszközölni” – mondta Ponta.

Meglátása szerint egy Remus Pricopie által vezetett nemzeti egységkormány lenne a legjobb megoldás a jelenlegi helyzetre.

„Remus Pricopie a PSD, a Pro Romania és más törvényhozók támogatásával (…) képes megoldani ezeket a sürgős problémákat, és egyenlő feltételek mellett szervezheti meg a választásokat (…), úgy, hogy tisztességes verseny alakuljon ki a politikai erők között” – mondta a Pro Romania vezetője.

Ponta hozzátette: a Pro Románia képviselői nem fognak megszavazni egy Ludovic Orban vezette kormányt, ahogyan három hónappal ezelőtt sem tették.

„Ehelyett készen állunk minden más olyan formula támogatására, amely stabilitást és kiszámíthatóságot biztosít, és gyorsan megoldja az egészséggel, az oktatással, a bérekkel, a nyugdíjakkal, a befektetésekkel és az európai alapokkal kapcsolatos problémákat” – szögezte le Victor Ponta.

Pambuccian: nem akarunk előre hozott választásokat

A nemzeti kisebbségek parlamenti frakciója nem akar előre hozott választásokat, és támogatni fogja azt a miniszterelnök-jelöltet, akit Klaus Johannis felkér kormányalakításra – nyilatkozta Varujan Pambuccian képviselő az államfővel folytatott konzultáció után.

„Mi ismertettük azokat az okokat, amelyek miatt nem szeretnénk előre hozott választásokat, és elmondtuk, hogy bárkit is nevez ki miniszterelnöknek, mi támogatni fogjuk” – fogalmazott.

A nemzeti kisebbségek parlamenti frakcióját Pambuccian mellett Dragoş Zisopol, Iulius Firczak, Daniel Vasile és Gabriel Grosaru képviselte a Cotroceni-palotában folytatott egyeztetésen.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük