Barna szerint a kormánynak a polgármester-választás ügyében is a felelősséget kellett volna válalnia
A kormánynak a polgármester-választás ügyét is a sürgősségi eljárással megoldandó üg...
Az UNJR csütörtöki közleményében rámutat, a 2019/7-es sürgősségi rendelet, amelyet a szakmai szervezetekkel való előzetes egyeztetés nélkül fogadott el a kormány, több olyan előírást tartalmaz, amelyek sértik az ügyészi és a bírói pálya szétválasztásának elvét, ezért arra kérik a Viorica Dăncilă vezette kabinetet, hogy vizsgálja felül a jogszabályt, “mielőtt annak visszafordíthatatlan következményei lennének”.
A bírák szakmai szervezete rámutat, 2017-ben és 2018-ban abból a megfontolásból módosították az igazságügyi törvényeket, hogy minél élesebben válasszák el az egymástól teljesen független bírói és az ügyészi pályát. Ehhez képest – hívja fel a figyelmet az UNJR – két olyan előírás is van a sürgősségi rendeletben, amely ellentétes ezzel az elvvel: az egyik szerint ezután a vezető ügyészségi tisztségekre vonatkozó jelöléseket nem a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlegének kell véleményeznie, hanem a testület plénumának, amelynek tagjai között bírák is vannak, a másik pedig arról rendelkezik, hogy ezután bírák is megpályázhatják az ügyészségi vezetői tisztségeket, amennyiben korábban ügyészként is tevékenykedtek.
Bírálja az UNJR azt az előírást is, amely módosítja a legfelsőbb bíróság bírói tisztségeire pályázók esetében felállított követelményrendszert. Az eddigi szabályozás szerint olyan személyek pályázhatták meg a tisztséget, akiknek legalább 18 éves bírói tapasztalatuk volt. A kedden elfogadott sürgősségi rendelet most legalább 18 éves bírói vagy ügyészi tapasztalatot ír elő, ami szintén súlyosan sérti a bírói és ügyészi pálya szétválasztásának elvét – érvel az UNJR, és – bár elismeri, hogy a rendelet fontos és szükséges módosításokat is tartalmaz – kéri a kifogásolt előírások hatályon kívül helyezését.
(Agerpres)