Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Napelemes rendszerek a talajon

Napelemes rendszerek a talajon Reklám

A napelemes rendszereket leggyakrabban a háztetőkre telepítik és ennek számos oka van. Az egyik, hogy kézenfekvő megoldás, hiszen így olyan területet foglalnak el, amelynek nem gátolják meglévő funkcióját, ugyanakkor nem foglalnak olyan helyet sem, amit másra, máshogy is hasznosítani tudnánk. Mégsem felel meg minden helyzetben a tetőre történő telepítés.

Mikor fordulhat elő az, hogy a tető nem megfelelő helyszín?

Egyrészről lehet a tető szerkezetével kapcsolatos probléma, ami nem teszi alkalmassá a napelempanelek okozta többletsúly elbírását, másrészt pedig a tető tájolása is lehet olyan, hogy jobb megfontolni a talajra történő telepítést. 

Érdemes tisztában lenni azzal, hogy nem a déli tájolás az egyedüli lehetőség, ám a maximális teljesítményt ez fogja garantálni. Némi eltérés természetesen lehetséges, és tervezhető úgy is a napelemes rendszer, hogy a nyugati vagy a keleti fekvésű tetőre is érdemes legyen kivitelezni a paneleket.

Az északi tájolás azonban már olyan szintű teljesítménycsökkenéssel jár, amely mellett ez a rendszer vagy nem javasolt, vagy a tető helyett másik helyszínt kell keresni a napelemek számára.

A Napelemespályázatok vállalatok számára többféle megoldást is kínál abban az esetben, amennyiben a tető valamiért nem alkalmas a napelemekhez, illetve nem biztosít elég felületet a tervezendő rendszer számára. A talajra telepített napelemes rendszerek nem ritkák az ipari szektorban, valamint számos előnnyel is rendelkeznek.

Milyen előnyökkel jár a talajra történő kivitelezés?

A talajra történő tervezéskor jóval nagyobb rendszer is szóba jöhet, ami főleg céges szempontból érdekes, ahol nagyobb energiaigényt kell kielégíteni. A földre szerelt tartószerkezetek jellemzően hosszabb élettartamúak lesznek, továbbá a szükséges karbantartási feladatok, a panelek tisztítása, illetve a bővíthetőség is sokkal könnyebben kivitelezhető.

A földre szerelve betontalapzatú vagy talajcsavaros tartószerkezetet is alkalmazhatunk. A betontalapzat fix rögzítést kínál, azonban nem a legegyszerűbb a kialakítása. A talajcsavaros szerkezet egyszerűbben rögzíthető, mégis nagyon jól és fixen tartja a paneleket. 

A fix rendszerek mellett napkövető kialakítású tartószerkezetek is használhatóak, amelyek hatékonyabb napelemes rendszert eredményeznek, hiszen a teljesítmény ebben az esetben könnyen maximalizálható. A mozgó alkatrészek ugyanakkor gyakoribb karbantartást igényelhetnek, ez is egy fontos döntési szempont lehet.

A fix tartószerkezeteknél a tájolás, a dőlésszög beállítása ugyanolyan fontos, mintha a panelek a tetőre kerülnének. Azt is számításba kell venni, hogy milyen árnyékhatásokkal kell szembenézni, akár a későbbiekben, például a növényzet növekedése miatt is. 

A tervezésnél figyelembe kell venni a tartószerkezet terhelését is, hiszen fontos, hogy a szélnek, a hónak, s a többi időjárási körülménynek egyaránt ellenálljon. Egy szakszerűen megtervezett, földre telepített napelemes rendszer minden szempontból nagyon jó választás, ha rendelkezésre áll elég nagy terület.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük