Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Hogyan lehet nyugdíjhoz jutni Magyarországról?

Hogyan lehet nyugdíjhoz jutni Magyarországról? Reklám

Az utóbbi évtizedben valóban nem nehéz magyar állampolgársághoz jutni és sokan éltek ezzel a lehetőséggel Székelyföldön és a történelmi Magyarország további területein is. A magyar állampolgárság megszerzése után sokan próbáltak és próbálnak szerencsét Magyarországon, legalább időlegesen. Mindenképpen érdemes tudni, hogy a Magyarországon végzett munka után mikor, milyen feltételekkel, hogyan lehet később nyugdíjhoz jutni.

Hányan szereztek magyar állampolgárságot az utóbbi időszakban?

A magyar Központi Statisztikai Hivatal szerint 1993-2010 között összesen 135.212 fő kapott magyar állampolgárságot, közülük egyébként 66% rendelkezett ezelőtt román állampolgársággal. Az egyszerűsített eljárásnak köszönhetően azonban a számok nagyon megugrottak, 2011-2015 között, az utóbbi év végéig több mint 700.000 új magyar állampolgárság lett kiadva, kezdetekben a már előzőleg is Magyarországon élők közül is rengetegen váltak állampolgárokká. Közülük 2011-ben több mint 20.000-en, majd 2012-ben 18 ezren, 2013-ban 9 ezren, 2014-ben 8 ezren, majd 2015-ben mindössze 4.000-en váltak állampolgárokká.

A külföldi lakhellyel rendelkezők között azonban a számok nem így alakultak: 2011-ben közel 79.000-en, majd 2012-ben több mint 163 ezren, a következő évben több mint 168 ezren, ’14-ben közel 156 ezren, 2015-ben pedig több mint 80 ezren váltak magyar állampolgárokká. Túlnyomó többségükben (körülbelül 95%-ban) az új magyar állampolgárok előzőleg román, szerb, szlovák vagy ukrán állampolgárok voltak. A négy ország közül is kiemelkedik Románia: a honosítottak háromnegyede innen származik. Bár erről külön nem szól a statisztika, de Székelyföld minden bizonnyal kiemelkedik ebből a szempontból is.

Érdemes Magyarországon dolgozni?

A magyarországi munkavégzés a legtöbb esetben sokkal jobb körülményeket nyújt, mint Ukrajnában és Szerbiában és általában jobbak a körülmények, mint Romániában. Nagy előny a magyar anyanyelvűek számára, hogy ezt a nyelvet használhatják és sok munkahelyen jól jön az angol nyelv és a német és más nyelvek ismerete is, nem elvárás az ukrán, szerb, román, szlovák nyelv ismerete semmilyen szinten.

Sokaknak további előnyt jelent, hogy Magyarországon is vannak rokonai, családja, akik tudják segíteni az elhelyezkedést, lakhatást, étkezést, kapcsolati hálót stb.

Sokan azonban úgy döntenek, hogy miután a magyarországi munkát kipróbálták, tovább állnak nyugatra, így Ausztriában, Németországban, a Brexit előtt az Egyesült Királyságban, a Benelux államok egyikében, Skandináviában stb. próbálnak szerencsét – és új életet.

Külföldi állampolgároknak is jár magyarországi nyugdíj?

Az előbbiekben azt néztük át, hogy hányan váltak magyar állampolgárokká több mint 20 év alatt, azonban fontos tudni azt is, hogy külföldi állampolgárokként is lehet munkát végezni Magyarországon. Ez különösen egyszerű európai uniós állampolgársággal (mint a román és a szlovák), de megoldható EU-n kívüli, többek között szerb és ukrán állampolgársággal is. Bármilyen állampolgárságú (külföldi) személynek pontosan ugyanolyan feltételekkel jár a magyarországi nyugdíj, mint a magyar állampolgárságú dolgozóknak. Ennek a mértéke a befizetett járulékoktól és a szolgálati időtől függ.

Mi az a minimum időszak, ami után jár a magyarországi nyugdíj?

Bár az öregségi nyugdíj szolgálati ideje törvényben meg van határozva 20 évre, míg az öregségi résznyugdíjra a jogosultság 15 év szolgálati időt jelent, ez nem azt jelenti, hogy ez a minimum időszak, ami után nyugdíj járhat.

Valójában már a minimális, akár egy hónapi munka után befizetett járulékokból is lehet igényelni a magyarországi nyugdíj folyósítását.

Fontos tudni, hogy a különböző országok együttműködnek a nyugdíj kifizetése szempontjából: lehetséges, sőt, talán nem is feltétlenül elrugaszkodott a valóságtól az, hogy valaki nyugdíja akár 3-4-5, 6 vagy több ország nyugdíjából adódjon össze. Például valaki dolgozott 2 évet az Egyesült Királyságban, majd 3 évet Norvégiában, fél évet Ausztriában, míg az élete további részét Székelyföldön, akkor az összes járulék szerint az országok együttes résznyugdíjai adják majd ki a végső összeget.

Milyen munka után jár a nyugdíj Magyarországon?

Nyugdíj gyakorlatilag minden bejelentett munka után jár Magyarországon. Lesz valamennyi nyugdíj a közmunkaprogramban dolgozók számára, lesz azoknak, akik egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi munka) keretein belül dolgoznak és azoknak is, akik főállású KATA adózók. Azonban fontos tudni, hogy az előző kategóriák után a befizetett járulékok nagyon alacsonyak és így a nyugdíj összege sem lesz magas, sőt. Azonban a 0-nál ez is több.

Aki azonban alkalmazottként dolgozott vagy dolgozik Magyarországon, joggal várhatja el, hogy a nem alacsony befizetett adói és járulékai a nyugdíjkorhatár elérésével nyugdíjjá váljanak.

Milyen összegű nyugdíjak érhetők el ma, Magyarországon?

Jelenleg az átlagos nyugdíj Magyarországon kb. 142.000 Ft, azonban a medián nyugdíj körülbelül 127.000 Ft. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az emberek fele ennél alacsonyabb, míg a másik fele ennél magasabb összeget kap kézhez. Tehát az átlagos magyar nyugdíjas, 40 év szolgálati idő után 127.000 Ft-ot kap kézhez havonta. Ez a cikk írásakor az átváltási árfolyamon 1748 román lejnek felel meg.

Aki az ország magasabban fizetett nyugdíjasai közé tartozik, az ennél magasabb nyugdíjat kap kézbe.

Van lehetőség arra, hogy az ember megnövelje a nyugdíjának összeget Magyarországon?

A Magyarországon vagy Magyarországról folyósított nyugdíj összegét természetesen meg lehet növelni a jól ismert módszerekkel, mint a hosszabb szolgálati idő (ha a minimum szolgálati idő elérése nem történt meg, de elértük a nyugdíjba vonulás idejét, akár szerződést is lehet kötni a minimális járulékok befizetésére) és / vagy a magasabb fizetés, vagyis a magasabb adók és járulékok befizetése. Ez utóbbira főállású vállalkozóként van lehetőség, ahol a bevételekből akár a vállalkozó is eldöntheti, hogy alacsony (pl. KATA havi 50.000 Ft) vagy igen magas (KIVA vagy más adózási formát) választ, esetleg saját magát alkalmazza a cégében.

Azonban sokan úgy számolnak, hogy az állami nyugdíj megemelésének megpróbálása helyett érdemesebb máshogyan kiegészíteni a nyugdíjunk összegét.

Milyen megtakarítások / befektetések lehetségesek és ajánlottak a nyugdíj megnövelésére?

Minden befektetés és megtakarítás segítségünkre lehet, amikor a nyugdíjas éveink pénzügyi biztonságát szeretnénk megalapozni, avagy megemelni. Azonban kiemelkedik egy törvényileg meghatározott kategória Magyarországon, amely neve nyugdíj előtakarékosság. Ez a 2014-es személyi jövedelemadó (SZJA) törvény óta három termékkategóriát jelent, ezek a nyugdíjbiztosítás, nyugdíj előtakarékossági számla (NYESZ) és önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP).

Ezeket érdemes lehet igénybe venni, ha (legfeljebb) az 50-es éveinkben járunk és még van legalább 10 évünk a nyugdíjig – és Magyarországon dolgozunk.

Melyik a legjobb nyugdíj előtakarékosság?

Arról, hogy (részben) külföldön dolgozva pontosan melyik nyugdíj előtakarékosság a jó megoldás, ha egyáltalán van ilyen (ez nagyban függ az egyéni helyzettől, keresettől stb.), arról érdemes egy olyan képviselővel leülni (akár online) beszélgetni, aki nem egy cég termékeit ajánlja, hanem akár egy tucat cég termékkínálatával is tisztában van és az ügyfélnek a neki személyre szabottan a legjobbat tudja ajánlani.

A nyugdíj előtakarékossági számla, a nyugdíjbiztosítás és az önkéntes nyugdíjpénztár más-más habitusú, pénzügyi érdeklődésű, tudású és jövedelmű embereknek lehetnek a leginkább megfelelő megoldások.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás