Ajánló
Az alábbi kulturális jellegű háromszéki eseményeket ajánljuk olvasóink figyelmébe.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Köszöntőt mond Péterfi Ágnes unitárius lelkész, a könyvet Lőfi Gellért orgonaművész, karnagy méltatja.
A hazai hangszerkészítés múltjának eddig kevésbé ismert fejezete az erdélyi unitáriusok orgonáinak jó két évszázadot átfogó története. A témáról egyházi levéltárak és hangszerek többéves kutatása nyomán háromrészes monográfia készül. Ennek első, most megjelent darabja a Székelyföld déli határvidékén, az Olt és a Homoród mentén található orgonák históriáját mutatja be, közel hatszáz oldalon, számos új adattal, sok fényképpel és dokumentumszöveggel.
A kötet a Magyar Unitárius Egyház és a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Egyházzenei Kutatócsoportja közös vállalkozásában és kiadásában látott napvilágot. Szerzői, Enyedi Pál orgonaművész, a Zeneakadémia tanára és Márk Attila árkosi énekvezér önálló fejezetekben ismertetik harminchat egyházközség ötvennyolc mai vagy hajdani orgonájának sorsát és leírását. A feltárt gazdag iratanyagnak köszönhetően a lapokon megelevenednek az orgonák megrendelőinek, készítőinek, használóinak mindennapjai is a 19. század elejétől. Tapasztalhatjuk egyháztagok istenes buzgalmát, áldozatkészségét, faluközösségek összefogását, megismerhetjük német és magyar orgonaépítők munkamódszereit, olvashatjuk az új hangszereket dicsérő vagy bíráló jegyzőkönyveket, és bepillanthatunk kántorok életébe is.
A kötet nemcsak hangszer- és zenetörténeti, hanem egyben egyház- és gyülekezettörténeti munka, amely szemlélteti az orgona, az egyén és a közösség kapcsolatát is. A múlt példájával, az örökség bemutatásával pedig ösztönzés a jelennek e pusztulófélben lévő hangszerkincs értő megóvására és méltó használatára.
A keménytáblás, igényes kivitelezésű könyv a helyszínen kedvezményes áron megvásárolható, a szerzők dedikálnak.