Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Februártól szabadon utazhatnak az uniós védettségi igazolvánnyal rendelkezők

Februártól szabadon utazhatnak az uniós védettségi igazolvánnyal rendelkezők Külföld

Könnyebb lesz az utazás az Európai Unión belül február elsejétől. A tagállamok ugyanis jóváhagyták azt az ajánlást, amely szerint az uniós védettségi igazolvánnyal rendelkezők szabadon mozoghatnak majd a tagállamok között. Eddig sok esetben a tagállamok fertőzöttségi szintje is befolyásolta azt, hogy kellett-e tesztelni az embereket.

Hirdetés
Hirdetés

Február elsejétől nem korlátozhatóak a tagállamok közötti utazásban azok a személyek, akik rendelkeznek az uniós védettségi igazolással. Ezt tartalmazza az Európai Tanács által elfogadott friss ajánlás. A legnagyobb újdonság a döntésben az, hogy a mentesség csak a személyek védettségi státuszától függ, nem attól, hogy honnan indulnak. Az uniós igazolás birtokában az embereket sem tesztelésre, sem karanténra nem kötelezhetik majd. A döntés hátterében az áll, hogy jelenleg az unió járványtérképe szinte az összes régióban vörös. Ennek ellenére az egészségügyi intézmények nincsenek extrém terhelés alatt.

A továbbiakban azt nem vehetik majd figyelembe, hogy a kiindulási régió milyen járványügyi helyzetben volt. Eddig néhány tagállamban a beléptetésnél azt is figyelembe vették, hogy a kiinduló ország vagy régió milyen színnel szerepelt az európai járványügyi térképen. Az uniós igazolványt az EU-ban elfogadott oltással, a betegségből való gyógyultság igazolásával, illetve negatív koronavírus-teszttel lehet kiváltani. A tesztelésnek két kritériuma lesz: a PCR-tesztet 72 órán át, a gyorstesztet pedig 24 órán át fogadják el. A 12 év alattiak és a létfontosságú ügyekben utazók mentességet kapnak a szabályok alól.

Az egyes tagállamok saját hatáskörben elfogadhatják az EU által nem elfogadott oltásokat is, ha azokat egy másik uniós tagállam, illetve az Egészségügyi Világszervezet engedélyezte.

Február elsejétől egyébként változnak az uniós digitális igazolás érvényességi szabályai is. Onnantól lényegében a második oltást (A Janssen oltóanyag esetében az első oltást) követő 14 nap után számít érvényesnek a dokumentum és kilenc hónapig használható. Az emlékeztető-oltás beadásával az igazolás érvényessége is kitolódik.

Az Európai Bizottság közben felszólította a tagállamokat, hogy a most elfogadott irányelveken túl minden utazás korlátozást szüntessenek be. Az uniós utazási ajánlásoknak egyébként nincs kötelező jogi érvénye, a tagállamok eltérhetnek tőlük.

(Euronews)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük