Nekik remi, nekünk semmi
Közírók álláspontja, véleménye közérdekű kérdések, gondok kapcsán.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Aki az erdélyi és romániai magyar sporthíreket valamennyire követi, értesülhetett arról, hogy immár négy népszerű sportágnak is van székelyföldi akadémiája. Vagyis szervezett, összehangolt és módszertanilag előrehaladott utánpótlás-képzése. Elsők voltak a labdarúgók, majd következtek a jégkorongozók, az ökölvívók, a kézilabdázók. Nem lehetetlen, hogy sakkal, szertornával, korcsolyával, sível és keleti küzdősportokkal bővüljön a sor, esetleg tenisszel, és ki tudja még mivel…
Az első látásra, hallásra reflexből válaszoló parasztész azt mondatja az emberrel: „Nagyszerű! Kár, hogy nem hamarabb!” Tényleg, vajon hol állna a székely sport, ha a meglévő és a továbbiakra elképzelt akadémiák már az 1990-es években megalakultak volna? Vagy legkésőbb a 2000–2010-es időszakban. Az „akadémiásodást” mélyebben elemezve feltevődik viszont a kérdés: tényleg valós igény? Nem vezet híguláshoz? Az élsport szempontjából nem lenne észszerűbb egy székely sportakadémia meghatározott számú szakosztállyal, magas színvonallal és igazi akadémia-ranggal? Vagy szerkezetileg ez túlságosan bonyolult?
A sajtóban megjelenő számokból kiindulva egészen biztos, hogy Székelyföldön az 1–2–3. ligás bajnoki rendszerben nincs szükség annyi felnőtt korú labdarúgóra, mint amennyi gyermeknek és ifjúnak nyújt szakszerű – mondhatni profi – képzést a Székelyföld Labdarúgó Akadémia, mindezt tetemes költségek (közpénzek) árán. És ez csak egy példa, még nem beszéltünk a mifelénk nagyon népszerű és hagyományos jégkorongról.
Igaz, a fociakadémia létrehozói nem tagadják, a csoportjaikban készülő, a csapataikban játszó gyerekek és ifjak egy részét nem föltétlen a profi labdarúgásra, hanem „csak” az életre készítik fel, a tehetségesebbekből lehetnek élsportolók. Jó válasz, nincs apelláta. Ilyen nemes célok mentén azonban nem ártana a fiataloknak vállalkozói, viselkedési, természetjáró stb. akadémiákat létesíteni, akadémiai képzést bevezetni, hiszen van ott is lemaradás, ajaj!