Magánfejlesztésű űrrakéta indul Új-Zélandból
A közeljövőben kerül sor a CAPSTONE névre hallgató műhold felbocsátására – sok szemp...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
A szemprotézist úgy tervezték, hogy a hagyományos, akril megoldásokhoz képest valósághűbbnek tűnjön, és mivel nyomtatni kell, sokkal hamarabb tud hozzájutni a beteg: az új protézisekre általában 6 hetet kell várni, a modernebb eljárás viszont két-három hétre csökkenti a várakozási időt.
A páciens, Steve Varze különféle beavatkozásokon esett át, hogy megkapja a műszemet, és a Moorfields Szemkórház szerint az egyik ilyen időtartamát is alaposan lecsökkenti a 3D-nyomtatás. A hagyományos eljárásoknál ugyanis egy kétórás beavatkozás is történik, amely során lenyomatot vesznek a szemüregről. A 3D-s módszernél ez mindössze 30 percet jelent. Az eljárás végén egy 3D-s modell készül. Az ehhez kapcsolódó adatokat egy németországi 3D-nyomtatónak továbbítják, amely 2,5 óra alatt rakja össze a protézist, amely ezután az Egyesült Királyságba kerül.
A 40 éves Varze azt mondta, 20 éves kora óta visel szemprotézist, de egy sem nézett ki olyan fantasztikusan, mint a mostani.
A 3D-nyomtatással készült szem nem tévesztendő össze a bionikus szemmel, amelynek célja, hogy beültethető elektronikus eszközök segítsék a látást – olvasható az Interesting Engineering oldalán.
(HVG)