Benczédi Huba Lóránt a kitüntetett
Pénteken rendhagyó eseményre került sor az olaszteleki Daniel-kastély kertjének egyi...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Az ex libris sokszorosított, grafikai vagy nyomdai eljárással készített papírlap, olvasható a világhálón. Ezt általában a könyv fedőlapjának belső oldalára szokták felragasztani, ezzel jelölik a könyv hovátartozandóságát. Készítettek ilyen könyvjeleket már évszázadokkal korábban, a fénykora a XVI. századra esik, de újra népszerűek lesznek a XX. században.
A kovásznai Torró Vilmos közel ezer ilyen művészi rajzot, címert, emblémát, olajfestményt, litográfiát, rézkarcot, szitanyomatot készített. A sok elnevezés tulajdonképpen ugyanazt jelenti, maga az ex libris magyarul pedig „az én könyveim közül valót” jelent. Nyilván, mint minden művészi alkotásnak, ennek is vannak szorgos gyűjtői, árveréseken avagy megrendelőként lehetett és lehet hozzájutni. Az biztos, hogy igen nagy kézügyesség és figyelem szükséges ehhez a munkához, legkevesebb három szempontnak kell megfelelnie a műnek. Először is igazodnia kell a művésznek a megrendelőhöz, a kijelölt könyvből áradó érzelmekhez, s benne kell lennie a saját véleményének is. Erdélyben is számos híve volt és van az ex libris-készítésnek, említésre méltó, hogy a kolozsvári Gábor Dénes volt ennek a szakértője és gyakorlója. Mellette kiemelendő Imets László, Deák Ferenc, Feszt László, Bíró Iván Géza, Cseh Gusztáv, Kósa Bálint ilyen irányú munkássága.
Torró Vilmos 1935-ben született Kovásznán, 2001-ben hunyt el, alkotói lendülete teljében. Szerte az egész világon ismerték munkáit, Japántól Kaliforniáig, itthon pedig az ország számos városában jelen volt munkáival az ex libris-tárlatokon. Munkáinak témaköre a háromszéki táj, a hétköznapok megragadó mozzanatai, történelmi események és arcképek. Kiváló karakterei számos esetben telitalálatok, arcképcsarnoka pedig a magyar történelemben, irodalomban nyújtanak eligazítást.