Benczédi Huba Lóránt a kitüntetett
Pénteken rendhagyó eseményre került sor az olaszteleki Daniel-kastély kertjének egyi...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
A szép számú közönséget házigazdaként köszöntő Szonda Szabolcs könyvtárigazgató megemelte képzeletbeli kalapját a szerző előtt, aki vérbeli kutatóhoz méltón felismerte és kiaknázta a lehetőséget, amelyet egy köteg száz évvel ezelőtt megírt képeslap sorai kínáltak. A tanulmányozásuk és értelmezésük könyvben való összefoglalása által ugyanis betekintést nyújt a háborús eseményeknek hátországot biztosítók életébe is. Azon kisemberekébe, akik nem szerepelnek ugyan név szerint a krónikákban, de a maguk módján szintén történelmet írtak, ezért nem szabad megfeledkezni róluk.
A Demeter László kérdéseire adott válaszaiból a szerzőtől megtudhattuk, hogy a könyv gyökerei 2016-ra nyúlnak vissza, amikor történelemtanárként arra kérte a diákjait, hogy pluszpontok fejében mutassák be a családjuk birtokában lévő régi dokumentumokat. A felszólításnak eleget téve, az akkor ötödik osztályos Bodoki Botond a következő órára elhozott néhány megviselt, az első világháború alatt íródott képes levelezőlapot. Kiderült, hogy ezek egy nagyobb hagyaték részét képezték, amelyekre az édesanyja, Bodoki Andrea Ágnes akadt, és mentett meg a pusztulástól egy kökösi ház felújításakor. Az akkor 622 darabból álló, de később közel ezerre bővített gyűjteményt a tulajdonosa végül a tanár gondjaira bízta megőrzés és gondozás végett, és ő élve az ölébe csöppent lehetőséggel, rendszerezni és tanulmányozni kezdte. Vizsgálódása tárgyait, valamint alapos és türelmes kutatása eredményeit két év múltán vetített képes előadáson tette közkinccsé. Újabb két év elteltével pedig egy tetszetős és igényes kivitelezésű, a korabeli képeslapok és rájuk írt üzenetek minőségi másolatát is magába foglaló könyv formájában.
Címzettjük az 1901-ben Kökösben született Demeter Annuska, és a feldolgozásuk során kiderült, hogy a vele ily módon kapcsolatban álló, frontszolgálatot teljesítő katonák kevés propaganda jellegű képeslapot küldtek neki. A háború borzalmait elfelejtetni vagy legalábbis elhomályosítani hivatott giccses elemek azonban nagyrészükön fellelhető. A sűrű, Annuska által több katonával folytatott levelezés oka, úgymond, hazafias kötelesség vállalásaként értelmezhető. A szülőföldjüktől távol került hadfiak számára ugyanis megjelent egy új támogatási forma: fiatal lányok kezdtek velük levelezni, egyfajta lelki segélynyújtás gyanánt. Ezt a feltételezést egy 1916-ban keltezett naplótöredék támasztja alá, amelyre Magyarosi Sándor hadtörténész akadt a kutatásai során.
Tasnádi Zsuzsa, a Néprajzi Múzeum munkatársa a könyv ajánlójában így vélekedik: Elolvasásával „egy személyes dokumentumgyűjteményt ismerünk meg, amely egy történelmi korszakhoz kapcsolódik, azzal összefonódik.”
Megvásárolni a sepsiszentgyörgyi Diákboltban és LibriM könyvesboltban lehet, és megrendelhető az erdelyikonyv.hu honlapon.