Tutajozó székelyek – Garda Dezső könyvét mutatják be Sepsiszentgyörgyön
Garda Dezső tanár, szociográfus, történész, politikus A tutajozó székelyek című, idé...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
– Amellett, hogy van egy felbecsülhetetlen értékű gyűjteményünk, amelyet meg kell őrizni, fontos számunkra a közönséggel való kapcsolat, hogy, amint azt az alapító megfogalmazta, ne holt tárgyak tárháza legyen a múzeum, hanem élet legyen benne. Így kiemelt tevékenységünk a programok szervezése gyerekek, felnőttek, családok számára – hangsúlyozta Dimény-Haszmann Orsolya. Örömmel nyugtázta, tavaly nem kellett elhalasztaniuk egyetlen tevékenységet sem. Több forgatókönyvet kidolgoztak szükség esetére, ám szerencsére úgy adódott, hogy a nagyobb rendezvényeinket a megszokott módon tarthatták meg. Idénre is megtervezték a jeles napokhoz, gyűjteményeikhez, kiállításaikhoz kapcsolódó eseménynaptárt.
– A farsangi időszakban a jól bejáratott, több évtizedes Maszkások-tevékenységet rendeznénk meg. Azt is fontos megemlíteni, hogy amennyiben a járványhelyzet engedi, készülnek a legények a hagyományos lovasmaszkázásra is a húshagyókeddet megelőző hétvégén. Március 10-hez, a beporzók napjához kapcsolódik a következő programunk. A húsvéti tojásírásnak is nagy hagyománya van. Az ehhez kötődő gyerekfoglalkozások rendkívül népszerűek, van, hogy kéthetesre nyúlik a tevékenység, és a családi napok is sikeresnek bizonyultak – sorolta.
Tavaly az RMDSZ helyi nőszervezetével és az ifjúsági szervezettel (CSISZ) közösen rendeztek gyereknapot. Idén május 29-ére tervezik a gyereknapi programot. Nyáron a Bod Péter Megyei Könyvtárral megkezdett, 5–8. osztályos diákoknak szóló olvasó- és kézművestábort és az azt megelőző vetélkedőt folytatnák, emellett a megszokott kézművestáborokat is megrendeznék. A Csernátoni Burrogtatót szeptember 17-énre időzítették, és az Ágoston József által szervezett huszár- és katonadal-találkozónak is helyet ad a múzeumkert.
2023. február 25-én lesz ötvenéves az intézmény, így az idei esztendő a kerek évfordulóra tervezett nagyobb rendezvénysorozatra való felkészülésről is szól.
– A múzeum történetéről szóló könyv első bemutatójának időpontját a múzeumalapítás dátumához, azaz február 24–25-höz kötjük – osztotta meg Orsolya, hozzátéve, már év elejétől tevékenykednek a múzeumban, ugyanis a Csernátoni Népfőiskola műhelye és a múzeum mellett működő egyesület az EMKE-n (Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület) keresztül bekapcsolódott a magyarországi Nemzeti Művelődési Intézet Szakkör-programjába, melynek keretében kéthetente nemezelés és mézeskalács-készítés folyik május végéig.
A közösségépítésen túlmenően a múzeum elsősorban a gyűjtés, a megőrzés helye. Tavaly az intézmény Szentkatolnáról adományként kapott egy 1924-ben épült székely házat.
– Önerőből bontattuk le és szállíttattuk el év végén, azt követően, hogy a szentendrei múzeum két építésze júliusban felmérte a középereszes Kondrát-házat, így azt eredeti állapotában tudjuk újraépíteni – részletezte a múzeum vezetője. – Köszönet illeti a kezdeményező Nagy Kálmánt és húgát, Sütő Mária Ritát, ahogy az adományozó tulajdonosokat, Vajda Magdolnát és fiát, Györgyöt is. Ugyanígy Felsőcsernátonból is kaptunk egy házat, melyet tavasszal bontunk el. Ez a telekkönyv szerint Rákosi Andrásné szül. Czerék Julianna 1905-ben épült háza, adományozója Máthé Aranka Katalin.
Az egyesület minden pályázati lehetőséget megragad az intézmény fenntartására. Fenntartóik Kovászna Megye Tanácsa és a Székely Nemzeti Múzeum, ám tavaly emellett a Bethlen Gábor Alap, a Csoóri Sándor Alap, Dabas Város Önkormányzata és Csernáton Község Tanácsa támogatta programjaikat.