Az augusztusi Székelyföldből
A Székelyföld folyóirat 2022/8. számában számos háromszéki vonatkozású írás olvasható.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Eredetileg jövőre kellett volna létrejönnie a kiállításnak, de a múlt heti csernátoni alkotótáborban, a Miszla Art@Csernáton-banVargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója felkérte Albert Leventét, hogy hozzák előre ez év júliusára az eseményt – mondta elöljáróban Éltes Barna szobrászművész, aki a verniszázson méltatta a műveket.
A kollázsok, festmények, grafikák az eltelt évekbe és évtizedekbe belegyökerezve sorozatokba szerveződtek, ezekről a folyamatokról, az előzményekről maga az alkotó vallott, de előtte még kifejtette, honnan a cím, melyet Vargha Mihállyal és Uszkay Tekla művészettörténésszel ötlöttek ki az idő szorításában: a metaformák saját életüket élő alakzatok, saját életüket élik, autonóm logikájuk szerint cselekszenek, a kép alkotója legfeljebb karmesterként vesz részt a játékban. Abban a játékban, melynek kellékei a régi, kiszuperált bársonytapéta, az indigó, az örökölt írógépszalag-tekercs, egy cirill betűs könyvborító. Belőlük lettek az Öreg formák, Metaalakok, Metagramok, A kereten túl, a Térbomlasztó, mely művek közös jellemzője, hogy a formák a térbe kívánkoznak, nem akarják tiszteletben tartani a kereteket, korlátokat, az egyenes vonalakat, azok „bosszantásáról” szólnak.
Muladi Brigitta művészettörténész írja az alkotó Erdélyi Művészeti Központban 2017-ben kiállított munkái kapcsán: „Albert pszeudonaturális nyomokat alkot. A grafikai mintázatok, jelek, amelyeket létrehoz, hasonlatosak a teremtéshez, mert így, ilyen formában csak egyszeriként jöhettek létre, megidézik a naturálisat, de a természetben nem található formákat alkotnak.”