Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Ukrán jelentés: kivonultak Harkviból az oroszok

Ukrán jelentés: kivonultak Harkviból az oroszok Külföld

Az orosz csapatok kivonultak Ukrajna második legnagyobb városa, Harkiv környékéről, miután hetek óta támadták – közölte az ukrán hadsereg, miközben Kijev és Moszkva erői éles harcot vívnak az ország keleti ipari központjáért.

Hirdetés
Hirdetés

Az ukrán hadsereg közölte, hogy az orosz erők visszavonulnak az északkeleti Harkiv városából és az utánpótlási útvonalak őrzésére összpontosítanak, miközben aknavetős, tüzérségi és légicsapásokat indítanak a keleti Donyeck tartományban, hogy kimerítsék az ukrán erőket és lerombolják az erődítményeket.

Oleh Szinegubov regionális kormányzó a Telegram üzenetküldő alkalmazáson keresztül arról számolt be, hogy az elmúlt napon nem érte ágyútűz Harkivot. Hozzátette, hogy Ukrajna ellentámadást indított Izjum, a Harkivtól 125 kilométerre délre fekvő város közelében. Izjumot április eleje óta Oroszország tartja ellenőrzése alatt.

Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter szerint Ukrajna a háború új, hosszú távú szakaszába lépett.

Amerikai szenátusi küldöttség érkezett szombaton az ukrán fővárosba, Mitch McConnell, a republikánus frakció vezetőjével az élen. Az amerikai politikusok Kijevben találkoztak Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. A Zelenszkij Telegram-fiókján közzétett videón látható, amint a Kentucky államot képviselő McConnell és republikánus szenátortársai, Susan Collins Maine államból, John Barrasso Wyomingból és John Cornyn Texasból üdvözlik őt.

Útjukra azt követően került sor, hogy Kentucky másik szenátora, a szintén republikánus Rand Paul a jövő hétig blokkolta a szenátus jóváhagyását további 40 milliárd dolláros támogatásról, amelynek célja segíteni Ukrajnának és szövetségeseinek ellenállni Oroszország három hónapja tartó inváziójának.

Miután az orosz erőknek a február 24-i támadást követően nem sikerült elfoglalniuk Kijevet, Vlagyimir Putyin orosz elnök keletre, a Donyec-medencére helyezte át a harcok központját, olyan ipari régióra, ahol Ukrajna 2014 óta harcol a Moszkva által támogatott szakadárok ellen – írta jelentésében az AP amerikai hírügynökség.

Az offenzíva célja, hogy bekerítse Ukrajna legtapasztaltabb és legjobban felszerelt csapatait, amelyek keleten állomásoznak, és elfoglalja a Donyec-medence azon részeit, amelyek továbbra is Ukrajna ellenőrzése alatt állnak. A légicsapások és a tüzérségi sortüzek rendkívül veszélyessé teszik az újságírók számára a mozgást keleten, ami akadályozza a harcokról történő teljes körű tudósítást. A sajtójelentésekből azonban úgy tűnik, hogy egyik fél sem ért el nagyobb áttörést.

Oroszország elfoglalt néhány, donyec-medencei települést és várost, köztük Rubizsnét, amelynek a háború előtt mintegy 55 ezer lakosa volt.

Zelenszkij elnök azt mondta, hogy az ukrán erők is előrelépést értek el keleten, az elmúlt napban hat várost vagy falut foglaltak vissza. Szombati esti beszédében azt hangoztatta, hogy a helyzet a Donyec-medencében továbbra is nagyon nehéz, az orosz csapatok még mindig megpróbálnak valamilyen formában felülkerekedni a harcokban. Hozzátette: lépésről lépésre kényszerítik az orosz erőket, hogy elhagyják az ukrán földet.

Heves harcok folynak a luhanszki régióban a Szeverodonyeck városához közeli Sziverszki Donyec folyónál, ahol Ukrajna ellentámadásokat indított, de nem sikerült megállítania az orosz előrenyomulást – jelentette ki Oleh Zsdanov független ukrán katonai elemző.

Brit katonai hírszerzés: Az orosz haderő egy hónapja nem tud új területeket elfoglalni

A brit katonai hírszerzés vasárnap közzétett értesülései szerint a donyecki térségben indított orosz offenzíva lendülete kifulladt és a hadművelet üteme jelentősen elmarad a tervezettől.

A londoni védelmi minisztérium beszámolója szerint a hírszerzési adatok arra vallanak, hogy a kisebb kezdeti előrenyomulások ellenére Oroszország az utóbbi egy hónapban nem tudott jelentős kiterjedésű területeket elfoglalni, mindeközben folyamatosan nagyarányú a „lemorzsolódás”.

A jelentés azt valószínűsíti, hogy az orosz hadsereg az ukrajnai invázió februári kezdetén bevetett harcoló szárazföldi kontingens egyharmadát elveszíthette.

A brit védelmi tárca által ismertetett hírszerzési helyzetértékelés szerint csaknem bizonyos, hogy a kitűzött célokhoz képest elszenvedett hadszíntéri késedelmeket kritikus fontosságú hadműveleti elemek, köztük hídépítő berendezések, hírszerzési kapacitások, felderítő drónok elvesztése is súlyosbítja.

Az orosz hadsereg a konfliktus eddigi szakaszában folyamatosan szűkében volt a hídépítő berendezéseknek, és ez lassítja a hadműveleteket, illetve szűkíti az orosz alakulatok támadó műveleteinek mozgásterét – áll a brit katonai hírszerzés vasárnapi jelentésében.

A helyzetértékelés szerint az orosz drónoknak létfontosságú szerepük van a hadszíntéri helyzetismeretben és a tűzvezetésben, de sérülékenyeknek bizonyultak az ukrán légvédelemmel szemben. Az orosz haderőt egyre inkább korlátozza a támogató kapacitások leépülése, a folyamatosan alacsony morál és a romló hadszíntéri hatékonyság.

E képességek között számos olyan van, amelyet nem lehet rövid idő alatt helyettesíteni vagy újra létrehozni, és ebben a környezetben valószínűtlen, hogy Oroszország a következő harminc napban drámai mértékben gyorsítani tudná ukrajnai előrenyomulását – áll a brit védelmi minisztérium által vasárnap ismertetett katonai hírszerzési elemzésben.

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük