Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Több veszélyt hozna, mint hasznot az immunitás-útlevél egy francia szakértő szerint

Több veszélyt hozna, mint hasznot az immunitás-útlevél egy francia szakértő szerint Külföld

Egy párizsi immunológus szerint kétséges, hogy az immunitás-útlevél egy megvalósítható, hatékony rendszer lenne.

Hirdetés
Hirdetés

A kijárási korlátozások enyhítésével egyre több kérdés merül fel a munkahelyre való visszatérés és a határnyitás körül. Az egyik gyakran szóba kerülő megoldás ezekre az immunitást igazoló útlevél. Ez az okirat igazolná azt, hogy a birtokosa átesett a COVID-19 betegségen, azt feltételezve, hogy ezáltal immunissá vált rá, nem terjeszti és nem kaphatja el újra.

Számos kormány, köztük a brit jelezte, hogy vizsgálják a lehetőségét egy ilyen dokumentum használatának. Az Egyesült Királyságban ez arra szolgálna, hogy ezzel az igazolással mehetnének az emberek vissza dolgozni.

Az irat kiállításához egy vérvétel szükséges, mellyel az antitesteket keresik, amiket a szervezet termel a betegség elleni harc során. Akinek a vérében megtalálhatók az antitestek, az kapna igazolást.

Az Euronews reggeli műsorának nyilatkozó Arthur Clement, a párizsi Clement Laboratórium vezetője azonban kételkedik az ilyen tesztek hatékonyságában.

„Nem vagyunk biztosak a teszt megbízhatóságában és a pontosságában. Fals negatív és fals pozitív eredményeket is adhat, ami visszaélésekhez vezethet, ezt pedig szeretnék elkerülni” – mondta a párizsi immunológus.

Emellett még mindig vannak felmerülő kérdések a tesztről is, és arról, mit jelent pontosan az eredménye.

„Jelenleg nem jelenthetjük ki egyértelműen, hogy egy korábban megfertőződött beteg már védve van egy újabb fertőzés ellen, és abban sem vagyunk biztosak, hogy az antitestek megelőznék az újabb fertőződést” – hangsúlyozta Clement.

Hetek óta vitatott, hogy életképes-e az immunitás-útlevél rendszere. Az Egészségügyi Világszervezet április végi állásfoglalásában azt hangsúlyozta, hogy „a koronavírus-fertőzés nem vált ki védettséget, és bármikor fennáll az újrafertőzés kockázata”.

Clement szerint egy másik veszélye is lenne egy ilyen okmány bevezetésének.

„Furcsa módon arra is ösztönözhetné az embereket, hogy próbáljanak megfertőződni valahogy” – figyelmeztetett a szakember arra az ellentmondásra, hogy akik mihamarabb átesnek a betegségen, azok bizonyos előnyöket élveznének.

A laborvezető szerint megbélyegzéshez és kirekesztéshez is vezethet egy ilyen rendszer.

„Kockázatos dolog ráerőltetni az emberekre, egy mesterséges korlátozó intézkedést, akik emiatt nem tudnának részt venni társadalmi, polgári vagy gazdasági tevékenységekben részt” – fogalmazott Clement.

(Euronews)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük