Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Támogatja az EP az uniós védettségi igazolványok érvényességének meghosszabbítását

Támogatja az EP az uniós védettségi igazolványok érvényességének meghosszabbítását Külföld

Annak biztosítására, hogy az uniós állampolgárok élhessenek az Európai Unión belüli szabad mozgáshoz való jogukkal, az Európai Parlament (EP) támogatja a koronavírus elleni védettséget igazoló uniós tanúsítványok június 30-án lejáró érvényességének egyéves meghosszabbítását, és tárgyalásokat kezd a tagállamokkal ennek részleteiről – közölte az EP csütörtökön.

Hirdetés
Hirdetés

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén elfogadott állásfoglalás szerint az uniós védettségi igazolványok érvényességének meghosszabbítása mellett olyan jogszabályi változásokról is szó van, amelyek lehetővé tennék a tagországok számára, hogy új típusú antigénteszteken alapuló vizsgálati tanúsítványokat állítsanak ki.

A képviselők hangsúlyozták: a tagállamoknak kerülniük kell, hogy indokolatlanul korlátozzák a védettségi igazolvány birtokosainak szabad uniós mozgását. Ha mégis utazási korlátozások bevezetésére lenne szükség, azoknak a kockázatokkal arányosnak kell lenniük, és bevezetésük az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) legfrissebb tanácsainak figyelembevétele mellett történhet.

Az EP-képviselők azt kérték az Európai Bizottságtól, hogy hat hónappal az igazolványok érvényességének meghosszabbítása után értékelje, hogy a vonatkozó rendelet fenntartása szükséges-e, és továbbra is arányos-e. A képviselők ugyanis azt szeretnék, hogy a rendelet alkalmazásának időtartama a lehető legrövidebb legyen, és amint a járványhelyzet lehetővé teszi, hatályon kívül helyezzék.

A koronavírus elleni védettséget igazoló uniós tanúsítványt létrehozó, jelenleg hatályos rendeletet 2021. június 14-én fogadták el. Az Európai Bizottság február 3-án javasolta a rendelet érvényességének meghosszabbítását egy évvel, azaz 2023. június 30-ig. Más, célzott módosítások bevezetésére is javaslatot tett, például az engedélyezett antigéntesztek körének bővítésére, továbbá arra, hogy a klinikai vizsgálatokban részt vevők részére is lehessen oltási igazolványt kiállítani.

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások