16 éves a legfiatalabb beoltott Romániában
A legfiatalabb román állampolgár, aki beoltatta magát az új koronavírus ellen egy 16...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Az utóbbi években a magyar nemzeti ünnepet prefektusi fenyegetések és büntetések, gyűlöletkeltő megnyilvánulások próbálták beárnyékolni, emlékeztetett a két elöljáró. Az elmúlt évben például Sepsiszentgyörgy és Kézdivásárhely polgármesterének kétszer 5-5 ezer lejes büntetést szabott ki Kovászna megye prefektusa a városokban elhelyezett nemzeti szalagok és zászlók miatt. „Idén is azon leszünk, hogy ünnepi hangulatot alakítsunk ki a város díszítésével is, ezért az oszlopokra szív alakú, nemzeti színű lobogókat tűzünk ki, ezzel jelezve, hogy ezt az ünnepet a szívünkbe zártuk, nem lehet államigazgatási, közigazgatási vagy jogi eszközökkel kiűzni a szülőföldünk és a nemzeti szimbólumaink iránti szeretetet” – fogalmazott Antal Árpád.
Tamás Sándor elmondta: „rosszindulatú volt a tavalyi évben is a prefektus megközelítése, hiszen Sepsiszentgyörgy mellett Kézdivásárhely önkormányzatára is felszólítás nélkül kiszabott kétszer 5 ezer lejes büntetést, az is bírósági tárgyalás alatt van. Meggyőződésünk, hogy a bíróság a polgármestereknek, illetve a magyar közösségnek fog igazat adni.” Az elöljárók arra kérik a háromszékieket, minél többen vegyünk részt a március 15-i rendezvénysorozaton, mutassuk meg, hogy nem tudnak megfélemlíteni, ragaszkodunk a nemzeti jelképeinkhez. „Meggyőződésem, hogy nem tudnak annyi bírságot kiszabni, mint ahányan tudunk ünnepelni” – nyomatékosított Tamás Sándor.
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharcról Kovászna megye minden településén megemlékeznek a történelmi magyar egyházak, az önkormányzatok, az iskolák és a civil szervezetek. A megyeszékhelyen a központi eseményre pénteken 16 órakor kerül sor, amelynek idén dr. Martonyi János, az első és második Orbán-kormány külügyminisztere lesz a díszszónoka. A Belgrádhoz közeli, székely önazonosságát megőrző, színmagyar településről, Székelykevéről egy harmincfős csoport látogat az eseményre, mely baráti kapcsolatot egy együttműködési megállapodás aláírásával is megpecsételik Sepsiszentgyörgy önkormányzatával.
Kézdivásárhelyen pénteken a Gábor Áron téren a hagyományőrző huszárok, a XV. Hagyományőrzői Székely Határőr Gyalogezred, illetve a környező falvak képviselőinek felvonulását követően köszöntőt mondanak: Bokor Tibor polgármester, ft. Kató Béla, Erdély református püspöke és dr. Zsigmond Barna Pál, a Fidesz országgyűlési képviselője.
Baróton a 16 órai ünnepi megemlékezésen, a város központjában (Diákdomb) Lázár Kiss Barna András polgármester mond beszédet. Kovásznán, a központi színpadon Balogh Zoltán református esperes, Gyerő József polgármester és Oltean Csongor EP-képviselő-jelölt szól az ünneplőkhöz.
További kiemelt rendezvények
Március 13-án 17 órától Sepsiszentgyörgy főterén: Háromszéki honleányok – szabadtéri kiállítás a Balassi Intézet Magyarország Kulturális Központja sepsiszentgyörgyi irodájának szervezésében, közreműködik a Székelyföldi Szablyavívó Iskola.
Március 13-án 18 órától Helyismereti körséta József Álmos helytörténész vezetésével az Erzsébet Parkban, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére készült emlékművek ismertetésével (rossz idő esetén a könyvtár Gábor Áron-termében tart vetített képes előadást József Álmos erről a témáról).
Március 13-án 19 órától Hagyaték – Gábor Áron-relikviák és vetített képes előadás a háromszéki 48-as emlékművekről a Székely Nemzeti Múzeumban.
Március 14-én 11 órakor rajzverseny-díjazás és -kiállítás Sepsiszentgyörgy főterén Háromszék nem alkuszik címmel (a Kovászna Megye Tanácsa és a Bod Péter Megyei Könyvtár rajzversenyére 4–7, 7–10 és 10–14 évesek jelentkezhettek).
Március 14-én 12–16 óráig honvéd sírok koszorúzása a temetőkertekben Sepsiszentgyörgy iskoláinak közreműködésével.
Március 14-én 17 órától március 15-i ünnepség a Nyugdíjasok Sugás Érdekvédelmi Szövetsége szervezésében a Székely Nemzeti Múzeum Bartók-termében (közreműködik dr. Szekeres Attila István heraldikus és a Vox Humana Kamarakórus).
Március 16-án Sepsiszentgyörgyön tartják a Négy határon át vetélkedő regionális döntőjét, ahol az első 10 erdélyi helyezett méri össze tudását Értékeink témában (a versenyre három 5-8. osztályos diákból és egy pedagógusból álló csapatok jelentkezhettek, a döntőt Magyarországon tartják áprilisban).
Március 16-án 9 órától a Gáll Lajos Futókör emlékfutása.