Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Újra központosítanák a kórházakat?

Újra központosítanák a kórházakat? Kovászna megye

Ismét az Egészségügyi Minisztériumhoz sorolnák a kórházakat – áll egy előkészületben lévő sürgősségi kormányrendeletben, melyet több román hírportál is megjelentetett. A stiripesurse.ro közlése szerint ezzel erősítenék meg az egészségügyi rendszer adminisztratív kapacitását arra az esetre, amennyiben a szükségállapot október végéig tartana.

Hirdetés
Hirdetés

A kormányrendelet két részből áll: elsősorban az összes kórházat az egészségügyi minisztérium alá sorolnák, illetve a rezidens orvosokat is a jelenlegi helyzet végéig visszahelyezik azokra az osztályokra, ahol a leginkább szükség van rájuk, meghosszabbítva munkaszerződésüket október 31-ig, és az utolsó éves rezidensek gyakorlóidejét is ide számítják.

Az ügy apropóját a suceavai eset adta, ahol nemrég a teljes vezetőség felmondott, mivel eddig ebben a kórházban fertőződtek meg a legtöbben az új koronavírussal.

Az ügyben megkerestük Cseke Attila szenátort is, aki az RMDSZ álláspontját közvetítette. Mint mondta, határozottan ellene vannak mindenféle kórházközpontosításnak. A szenátor kiemelte: az utolsó nagy decentralizáció 2010-ben történt, akkor országos szinten 370 kórház került át az önkormányzatokhoz.

– Azóta se volt ilyen decentralizáció, és azt gondolom, meg kell védenünk azt, ami jól működött. Láttuk, milyen volt azelőtt és a központosítás megszüntetése utáni helyzetet is, és határozottan állítom, nagyon jó döntés volt leválasztani a kórházakat. Ma mérföldkövekre vannak attól, ahol 11 éve voltak, úgyhogy ezt a folyamatot folytatni kell, és nem megszakítani vagy visszarendezni – mondta a szenátor.

Azt is hozzátette: infrastrukturális beruházás szintjén az önkormányzatok komolyan vették a feladataikat, és komoly összegeket fordítottak az egészségügyre pályázati és saját forrásokból egyaránt, sőt a kórházakat a közösség is jobban magáénak érezte, így elkezdődött egy összefogás. Az RMDSZ szenátora azt is kiemelte: nem szabad a suceavai esetet felhasználni, mert igazából ott is fejlődött a kórház, és a jelen helyzetben azt kell megvizsgálni, hogy menedzsment követett-e el hibákat.

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke is úgy látja: az önkormányzat jobb gazdája a közkórháznak, mint amilyen az állam volt az elmúlt időszakban.

– Ezt bizonyítja az elmúlt 10 év tevékenysége, és ezt bizonyítja a sok beruházás, felújítás, eszközbeszerzés is. Szervezés ügyében is jobban állunk, mint akkor, amikor állami tulajdonban voltak. Tíz évvel ezelőtt – amikor átvettük az államtól – vergődött a megyei kórház, azóta sokat fejlesztettük. Ezt a munkát tudjuk folytatni, ha hagyják – mondta a megyetanácselnök.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2020. április 6., 9:45
    ÉRTÉKELÉS: 8

    Uraim. Az onkormanyzatok is az allam szerves reszei. Az allam nem azt jelenti, hogy Bukarest iranyit egyedul, hiszen minden egyes roman allampolgar resze az allamnak, igy az onkormanyzatok is. Es Cseke Attila hallgasson, mert az o idelyeben egyeb sem volt, mint a kisvarosi korhazak teljes megszuntetese. Amikor o volt az egeszsegugyi miniszter, o ugy oldotta meg a rossz helyzetet, hogy lakatot tett tobb ilyen korhaz kapujara. Ami igaz ebbol az egesz cikkbol, az, hogy valoban vannak olyan decentralizalt korhazak, melyek jol mukodnek, ezeket kar volna elrontani.