Röviden
Kovásznai megyei történések, események pár mondatban.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Megállapodást kötött tegnap az RGT Románia cégcsoport a Puskás Tivadar Szaklíceummal, így a duális képzésben tanuló diákok a sepsiszentgyörgyi nadrággyárban végezhetik a szakmai gyakorlatot. Ezért pénzt is kapnak, illetve lehetőséget, hogy tanulmányaik után a gyárban helyezkedjenek el.
A szerződés aláírására a gyár sepsiszentgyörgyi székhelyén került sor, annak helyi vezetői, a Puskás Tivadar-iskola igazgatója, illetve diákok, szülők, tanárok és nevelők jelenlétében. Adrian Pârvu, az RGT Románia sepsiszentgyörgyi fiókjának humánerőforrás-menedzsere elmondta: szoros és mindenki számára hasznos együttműködést kötöttek, amely a következő években fog igazán kiteljesedni és hasznukra válni. Kiemelte: a cégcsoportnak komoly és hosszútávú tervei vannak, a duális képzés pedig közel áll a német mentalitáshoz, hiszen a szakiskolában szerzett elméleti tudást gyakorlati képzéssel is kiegészítik. Ebben a tanévben 45 kilencedikes és tizedikes diák kezdi meg a tanulást és a munkát, az alapoktól egészen a mérnöki folyamatokig.
Demeter Dávid mérnök, a Puskás Tivadar Szaklíceum igazgatója szintén hasznosnak tartja a protokollumot, mint mondta, a cég komoly tervekkel rendelkezik, így nemcsak varrónőket képeznek a gyártósorra, hanem technikusokat, csoportvezetőket is oktatnak. Véleménye szerint ebben az iparágban lehet és érdemes fejlődni, a duális képzés pedig pont ezt szolgálja. A képzés három évig tart, ebből két év líceumi oktatás, egy pedig a gyakorlati rész. Azok a diákok, akik ebben a képzési formában vesznek részt, havi juttatást is kapnak: kétszáz lejt az oktatási intézménytől, kétszáz lejt pedig a gyártól, ahol napi hat órát dolgoznak.
A megbeszélést és cégbemutatót követően gyárlátogatáson vettek részt a jelenlévő kilencedikesek és szüleik, a csoportvezetők és mesterek végigmutatták a munkafázisokat, a különböző folyamatokat, gépeket. A diákok szerint egy-egy munkafolyamat nehéznek és monotonnak tűnt. Néhányan elmondták: divattervezői pályáról álmodnak, nem gyártósori munkáról a varrodában. A diákok, miközben figyelték a tevékenységet, a varrónőkkel is beszélgettek, utóbbiak közül néhányan panaszuknak is hangot adtak, miszerint alacsony a fizetés, nehéz elérni a normát, és egyhangú a munka. Arra a kérdésre, hogy mit várnak ettől a képzéstől, a diákok elmondták: szeretnék megtanulni az alapokat, többen már találkoztak a szabás-varrással, terveik között pedig a divattervezői vagy mérnöki pálya szerepel.
A menedzser, Adrian Pârvu szerint nem áll fenn az a veszély, hogy megtanulják a szakmát, és máshová vagy külföldre mennek dolgozni, mert a textilipar mindenütt ugyanolyan, ezért érdemes inkább itthon maradni és dolgozni. Mint mondta, jelenleg közel ezer alkalmazottjuk van, igaz, nagy részük szakképzetlen munkás, és a létszámingadozás is nagy, folyamatosan mennek el a munkások, majd jönnek az újak. Ezért is tartják jó dolognak ezt a partnerséget az iskolával, mert ezáltal szakképzett munkásokat tudnak kitanítani a következő három évben.
Az RGT Románia cégcsoport 1987-ben jött létre Németországban, az első gyárat 1992-ben alapították Romániában. Jelenleg négy üzemet működtetnek, mind a négyet Háromszéken: Sepsiszentgyörgyön kettőt, Baróton és Esztelneken egy-egyet. <