Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Állatvédelem ímmel-ámmal

Állatvédelem ímmel-ámmal Kovászna megye

Még december derekán jelezték a Kovászna Megyei Állategészségügyi Igazgatóságnak, hogy egy illyefalvi gazdaságban ól nélkül, rövid drótra kikötve tengődik egy öreg eb. Az állatkínzást jelző polgár arra is felhívta a figyelmet panaszlevelében, hogy a kutyát veri a gazdája. A megoldás egyre csak késett, a panaszos pedig újabb jelzést küldött januárban az igazgatóságnak.

Hirdetés
Hirdetés

Lapunk arról érdeklődött az illetékesektől, miért ilyen nehézkes egy panasz kivizsgálása, megoldása. Kiderült, az állatvédelem terén a romániai törvények nem elég szigorúak: talán ezért is óvakodnak a hatóságok a határozott fellépésektől.

A panaszos első levelében részletesen leírta – videófelvételt csatolva a beszámolójához –, hogy a kutya rövid drótra kikötve, ól nélkül tengődik, nedves, saras földön alszik, oda ürít, mi több, verésre utaló fizikai elváltozások is észlelhetők rajta, továbbá az is dühítő, hogy sem itatásra, sem etetésre alkalmas edény nincs előtte. A hatósági megoldás késett, a kutya ugyanolyan körülmények között tengődött. Ezt látván, a panaszos hölgy újra elektronikus levélben fordult segítségért az igazgatósághoz.

Lapunk érdeklődésére dr. Sikó Barabási Sándor, az igazgatóság vezetője elmondta, kollégái már de­cemberben is voltak a helyszínen, ám mivel nem találták otthon a gazdát, ezért tehetetlennek bizonyultak. A szakember rámutatott, nem elég szigorúak az idevágó törvények, így magánterületre – kerítéssel körbezárt udvarra – nem könnyű bejutni, ez teljesen a gazda megértésén, beleegyezésén múlik. Dr. Sikó elmondása szerint akkor sincs egyszerű dolguk az illetékeseknek, ha a szabadban – például udvaron kívüli istálló végéhez láncolva vagy a mezőben – kikötött ebet kell megmenteniük, hiszen a gazda beleegyezése nélkül nem törvényes azt elszállítani.

– Sürgősségi kormányhatározat nyomán állatrendőrséget hoznak létre Romániában: éppen zajlik a toborzás, mi pedig abban reménykedünk, hogy ők majd hatékonyabban tudnak fellépni. Egyelőre még nem látjuk át, milyen lehetőségeik lesznek, annak tükrében, hogy a belügyminisztériumhoz tartoznak. Habár, ha a törvények nem változnak, akkor az egyenruhásoknak sem lesz könnyű dolga. Mi eddig is együttműködtünk a rendőrséggel, csendőrséggel, volt is sikeres, közös állatmentésünk, de ők is csupán a törvények betartásával léphetnek közbe – magyarázta a háromszéki főállatorvos.

Az igazgatóság munkatársainak végül hétfőn (január 11-én) sikerült felvenni a kapcsolatot, és beszélni az illyefalvi gazdával: a helyszínen megállapították, hogy kutyaól hiányában az öreg ebnek a hideg földön kellett aludnia, igaz, az ellenőrzés napján már volt étel, víz előtte.

– A gazda egy írásos felszólítást kapott kézhez: kedd délig szabtunk neki határidőt arra, hogy – lehetőleg szalmával is bélelt – kutyaólt állítson fel az ebnek, vagy vigye más helyre – összegzett dr. Sikó. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2021. január 13., 11:52
    ÉRTÉKELÉS: 9

    Sok ilyen van a falvakon.Berogzodott a makacs fejekbe,hogy a kutya láncon kell légyen.Mikor lesz változás?Mikor kihal ez a generáció. A fiatalok remélem másként fogják látni a dolgokat,és talán allatszeretobb gyerekeket nevelnek.Szegyen es szomorú ami történik.