Háromszéken 20 éve nem volt ekkora részvétel a választásokon
Az este 9 órai urnazárást követően mérsékelt optimizmussal, később azonban már jobb ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A tematikus év Gábor Áron hatfontos ágyúja hiteles másolatának csövéből elsütött díszlövéssel vette kezdetét. A rendhagyó eseményre a sepsiszentgyörgyi Erzsébet parkban található 1848–49-es emlékmű előtti téren került sor a Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület korhű egyenruhába öltözött tagjainak közreműködésével. Ezt követően a megemlékezők megkoszorúzták Berde Mózsa szobrát és a megyei könyvtár homlokzatán Gábor Áronnak emléket állító márványtáblát, majd az épület róla elnevezett termében megtartandó programindító konferenciára vonultak.
Tamás Sándor megyetanácselnök a történtekről szólva kihangsúlyozta, Gábor Áron és a háromszéki felkelők „nem rontottak rá senki életére, vagyonára, de a sajátjukat sem hagyták. Tudták, hogy minden, amiért érdemes élni, a családunk, az otthonunk, a szülőföldünk veszélybe került. Az ő áldozatuk a mi életünknek is értelmet adott.”
Gábor Áron és a háromszéki székelyek helytállása, küzdelme és hazaszeretete nem csak az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc, hanem a világtörténelem legszebb pillanatai közé tartozik – jelentette ki Lukács Bence Ákos, Magyarország csíkszeredai konzulátusának vezető konzulja. Egyed Ákos történész, akadémikus előadásából kiderült, hogy Gábor Áron már az 1848. október 16–18. között megtartott agyagfalvi Székely Nemzeti Gyűlésen vállalta az ágyúöntést, azonban nem talált meghallgatásra.
A székely had Marosvásárhely mellett bekövetkezett csúfos veresége kellett ahhoz, hogy bebizonyosodjon, ágyúk és a kezelésükre kiképzett tüzérek nélkül nem lehet eredményesen szembeszállni a császári csapatokkal. Ilyen előzmények után tette meg a berecki ezermester elhíresült fogadalmát: „ha mához két hétre Szentgyörgy piacán 6 ágyú (!) nem lesz felállítva, s ha azokkal a próbalövésnél célt nem találok, akkor én magam állok 10 lépésnyire az ágyú elibe céltáblának”. Ennek, valamint a vele folytatott beszélgetések hatására bízta meg őt Berde Mózsa és Demeter József háromszéki kormánybiztos, hogy a magyarhermányi vashámorban fogjon neki az ágyúöntésnek. Ez sikeresen meg is történt, és az ott, majd Kézdivásárhelyen gyártott ágyúk birtokában a felkelők Háromszéket megtisztították a megszállóktól.
A továbbiakban a rendezvény házigazdája szerepét betöltő Nagy Zoltán történész, huszáregyenruhába öltözött hagyományőrző ismertette a 11. Székely Határőr Huszárezred történetét. Végezetül Pénzes Lóránd, a Székely Mikó Kollégium történelemtanára diákjai segítségével bemutatta a Háromszéken lajstromba vett 1848-as emlékműveket. A konferenciát a sepsiszentgyörgyi Vox Humana kamarakórus alkalomhoz illő előadása zárta.