Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A fiatalok háromnegyede itthon maradna – legalábbis a kézdivásárhelyiek

A fiatalok háromnegyede itthon maradna – legalábbis a kézdivásárhelyiek Kovászna megye

Öt évvel ezelőtt kezdte tudományosan feltérképezni a fiatalok elvárásait a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet. Most ismét online konzultációt folytat, hasonló megfontolásból.

Hirdetés
Hirdetés

A Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet 2020-ban már lefolytatott egy konzultációt. Akkor a kérdőívet több mint 600 fiatal töltötte ki, betekintést engedve mindennapjaikba, illetve elképzeléseikbe. Most hasonló kezdeményezéssel rukkolt elő a szervezet, hogy jobban megismerje a fiatalok céljait, illetve minél szélesebb körben felmérje igényeiket. Az összehasonlítás során remélhetőleg kiderül, hogy hogyan változtak az ifjúságot érintő körülmények Kézdivásárhelyen és vonzáskörzetében az elmúlt évek során.

A 2020-as konzultáció eredményeit külön kiadványban is összefoglalták. Fotó: Tofán Levente

A kérdőív a 14–35 éves korosztályt célozza meg, azokat a fiatalokat, akik Kézdivásárhelyhez kötődnek, ott élnek, tanulnak vagy dolgoznak. A szakemberek segítségével összeállított kérdések érintik az életszakaszok alakulását, a szórakozási lehetőségeket, az oktatást, a munkalehetőségeket és az elvándorlással kapcsolatos kérdéseket is – mindazt, ami befolyásolja a fiatalok mindennapjait és jövőjét.

„2025 Kovászna megyében a gyerekek éve, így idén különleges figyelmet fordítunk a jövő nemzedékére. Ehhez szükség van arra, hogy a fiatalok hangot adjanak véleményüknek, és aktív részesei legyenek a közösségi élet alakításának” – fogalmazott Szöllősi Tamás, a projekt vezetője, illetve a szervezet elnöke, hozzátéve, számítanak a Kézdiszéki Középiskolások Szövetségének segítségére, illetve a városháza és a Vigadó Művelődési Központ támogatására.

Fotó: Tofán Levente

Mit mutattak a korábbi felmérés adatai?

Az öt évvel ezelőtti konzultációról szólva kérdésünkre az elnök felidézte, a válaszadók 83 százaléka mondta azt, hogy házasságban él, vagy a későbbiekben szeretne megházasodni, 92 százalékuknak volt már gyereke, vagy szeretett volna utódot. Szabadidejük nagy részét barátaikkal töltötték, sportoltak, olvastak, 85 százalékuk kapcsolódott valamilyen szervezethez. A megkérdezettek 94 százaléka válaszolta azt, hogy beszél idegen nyelvet a románon kívül, 82 százalékuk pedig tovább szeretett volna tanulni vagy bővíteni tudását, ismereteit. A fiatalok 72 százaléka mondta azt, hogy Romániában (58 százaléka Székelyföldön) szeretne élni a jövőben, 67 százalékuk azért nem ment volna külföldre, mert ragaszkodott a családjához.

Az akkori felmérés eredményeit külön kiadványban is összefoglalta az ifjúsági szervezet. A mostani konzultáció keretében a magyar nyelvű kérdőívet itt, a román nyelvűt itt lehet kitölteni.

Címlapfotó: Dénes Botond

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás